Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Disa informacione bazilare reth Fizikes

Shko poshtë

Disa informacione bazilare reth Fizikes

Mesazh  kujti1 prej Tue Nov 23, 2010 11:35 pm

Fizika (greq. φυσική, fisiki = natyr?, amtyr?) ?sht? deg? e shkenc?s e cila merret me zbulimin dhe ve?orizimin e ligjeve gjith?sinore q? sundojn? l?nd?n, energjin?, hap?sir?n, dhe koh?n, si edhe sjelljen dhe nd?rveprimet mes tyre. Fizika ?sht? shkenca n?p?rmjet s? cil?s njer?zit p?rpiqen t? shpjegojn? dukurit? natyrore. Fizika p?rshkruhet edhe si "shkence themelore" sepse fusha t? tjera si kimia dhe biologjia hulumtojn? sisteme ve?orit? e t? cil?ve mvaren nga ligjet e fizik?s.

Fizika ?sht? e lidhur ngusht? me t? gjitha shkencat e tjera natyrore, ve?an?risht me kimin?, e cila nga ana e saj me kalimin e koh?s ka marr? shum? koncepte nga fizika, mbi t? gjitha n? fushat e termodinamik?s, elektromagnetizmit, dhe mekanik?s kuantike.

Fizika ndahet n? dy disiplina: n? fizik? teoretikore dhe fizik? eksperimentale. Fizika teoretikore merret kryesisht me p?rshkrimet formuluese, nd?rsa fizika eksperimentale me rikrijimin dhe matjen e dukurive natyrore t? njohura.Deg?t e fizik?s

Mekanika | Termodinamika | Elektromagnetizmi | Optika | Akustika |
| Fizika e trupave t? ngurt? | Relativiteti | Fizika b?rthamore | Fizika kuantike | Astrofizika


Rreth fizik?s

Nils Bor (Niels Bohr): ?sht? gabim t? thuhet se fizika sh?rben p?r t? gjetur se si funksionon natyra. Fizika merret me at? ?far? mund t? themi ne p?r natyr?n.
Albert Ajnshtajn: Fizika ?sht? nj? p?rpjekje konceptuale p?r t? prekur realitetin ashtu si? mendohet t? pavarur nga realiteti i v?shtruar. Teorit? fizike jan? n? fund t? fundit shpikje t? mendjes njer?zore t? cilat ne i p?rdorim p?r organizimin dhe shtimin e "p?rvoj?s son?".

avatar
kujti1
Admin

Numri i postimeve : 106
Join date : 20/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi