Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

C'temeperament keni ?

Shko poshtë

C'temeperament keni ?

Mesazh  Boni prej Wed Nov 24, 2010 5:04 pm

Shumica prej jush, mos them te gjithe shpesh here keni menduar per ate se cfare karakteri dhe temperamenti posedoni. Do tentoj ne keto dy shkrime ne vijim t`ju sqaroj pak a shume se c`temperamenti posedoni.
Njerezit ne gjenerale mendojne se personat me temperamente te kunderta nuk mund te jene cift i gezuar dhe harmonik. Por jeta konfirmon se temperamentet e kunderta e mbushin njera tjetren, dmth ajo qe njeri temperament e ka, tjetri nuk e ka dhe keshtu krijohet nje rreth gati perfekt.
Edhe nqs nuk u besoni psikologeve kur tentojne t`ju sqarojne, mundet te pakten te lexoni dic me teper per klasifikimin e temperamenteve qe ata kane be.
Secili nga ne ka ardhur ne kete bote me temperament te caktuar, ne te shpeshten e rasteve trashegimi nga prinderit.
Psikologet thojne se ekzistojne kater tipe te temperamentit dhe ate:
Temperament sangvinik, kolerik, melankolik dhe flegmatik.

Shifni vet nga shkrimi qe vijon se ne c`kategorie hyni dhe njerezit perreth jush.
Ndoshta do ju ndihmoj pak a shume.
Sangviniku eshte emocional, i sinqerte, optimist dhe din t`i gezohet jetes. Me shume udhehiqet nga ndjenjat se sa nga rezoni. E posedon artin e ralle per t`u ndjere i gezuar. Shume komunikues, ai don qe me te gjithe te ndaj momentet e gezimit dhe hidherimit. Asnjehere nuk i mungojne shoke. Mangesite me te medha jane vullneti i vogel dhe disciplina e pamjaftueshme.

Koleriku eshte aktiv, i gjalle, me vullnet te forte, i lire dhe i pavarur. Cdohere ka mendim personal dhe eshte i gatshem ta shpreh. Ka natyre aktive e cila nuk ndalet perpara pengesave. Nuk eshte person qe shpreh simpati dhe nuk eshte empatik (dmth nuk ngushellon). Shpesh here i pakenaqur, zakonisht nga ato qe e rrethojne. Shume shpejte nevrikoset-perplas dyert, i fut tavolinave me boks, shtyp sirenen e automobilit etj etj. Mos konsideroni se do kete vemendje te madhe per sendet qe i ben.

Melankoliku eshte i talentuar, gati per t`u sakrifikuar, senzitiv, me disponim qe lehte nderohet. I don te tjeret dhe kerkon ta duan. Kur kerkon shoqeri, preferon te tjeret te marrin hapin e pare. Kur planifikon dicka, i parashikon pengesat deri ne detaje. Per dallim nga koleriku optimist, nuk beson shume ne lumturine e vete. Ka te zhvilluar shume sensin e responsibilitetit.

Flegmatiku eshte i qete, pa brenga, me nerva te trasha. Duket se asgje nuk mund te nxjerr nga balansi. Por nder masken e jointeresimit shpesh here fshehen ndjenja te vrullta.Si prej zjarrit iken nga iniciativa, te cfare do lloji qofshin ato dhe gjithmone gjen ndonje justifikim.
Nga karakteri eshte egoist-kujdeset vetem per veten, problemet e tjereve nuk e interesojne. Asnjehere nuk zihet, por eshte inatci i madh.
avatar
Boni

Numri i postimeve : 49
Join date : 22/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi