Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Xhelozia normale dhe patologjike

Shko poshtë

Xhelozia normale dhe patologjike

Mesazh  Boni prej Wed Nov 24, 2010 5:13 pm

Xhelozia eshte nje ndjenje e lidhur ngushte me natyren e njeriut. Por eshte e rendesishme te beni dallimin midis xhelozise "normale" dhe xhelozise " patologjike". Xhelozia normale eshte e pandashme nga dashuria per partnerin, dhe eshte gjithemone prezente ne nivele te pranueshme. Perkundrazi, nese nuk do te ishte dashuria do te vihej ne dyshim, per me teper sherben te ndjehemi me te vertet te dashuruar.
Ndersa kur flasim per xhelozine "patologjike" ajo merr keto karakteristike:


1- [b]Frike irracionale ndaj braktisjes dhe trishtim per nje humbje te mundeshme.
2- Dyshim per cdo lloj sjellje racionale te partnerit kundrejt cdo personi te seksit tjeter.
3- Kontroll te cdo sjelljeje te tjetrit.
4- Zili dhe agresivitet drejt rivaleve te mundshem.
5- Agresivitet persekutimi kundrejt partnerit


Mad
avatar
Boni

Numri i postimeve : 49
Join date : 22/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi