Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

November 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Joga - Nje pershkrim i shkurter i kesaj disipline

Shko poshtë

Joga - Nje pershkrim i shkurter i kesaj disipline

Mesazh  Boni prej Wed Nov 24, 2010 5:46 pm

Keto dite Joga eshte me popullore se kurre. Tashme mund te zgjedhesh nga nje variete e ndryshme klasash joge sipas nevojave dhe planeve tuaja individuale. Disa klasa jane te fuqishme dhe intense, ndersa te tjerat jane qetesuese dhe te ulin stresin. Me kaq shume mundesi eshte e veshtire ta perkufizosh jogen, por eshte shume e rendesishme te shpjegojme llojet e ndryshme te joges. Cfare vijon eshte nje shpjegim i thjeshte i pese llojeve me popullore te joges sa per te kuptuat bazat.
Keto dite Joga eshte me popullore se kurre. Tashme mund te zgjedhesh nga nje variete e ndryshme klasash joge sipas nevojave dhe planeve tuaja individuale. Disa klasa jane te fuqishme dhe intense, ndersa te tjerat jane qetesuese dhe te ulin stresin. Me kaq shume mundesi eshte e veshtire ta perkufizosh jogen, por eshte shume e rendesishme te shpjegojme llojet e ndryshme te joges. Cfare vijon eshte nje shpjegim i thjeshte i pese llojeve me popullore te joges sa per te kuptuat bazat.
Ashtanga
Joga Ashtanga (apo Joga e Fuqise) perbehet nga nje sere pozicionesh qe harmonizohen se bashku per te krijuar nje levizje te vazhdueshme. Qellimi, ketu eshte rezistenca muskulore dhe fleksibiliteti. Kjo lloj joge ushtrohet ne temperature te larte per te stimuluar gjendrat e djerses dhe per te rritur numrin dhe thellesine e frymarrjeve. Edhe personat e fuqishem mund te kene veshtiresi heren e pare kur ta provojne, sidomos nese kane mangesi force nga mesi e siper. Gjithashtu personat me probleme ne artikulacionet e supeve dhe kycet e duarve duhet te tregojne kujdes, sepse shumica e pozicioneve te kesaj joge e ve peshen e gjithe trupit mbi keto kyce. Kjo mund te shkaktoje deme ne keto kyce ose mund ti lendoje dhe me teper nese jane te dobta.
Bikram
Joga Bikram, preferohet nga ato qe kane deshire te permiresojne fleksibilitetin e trupit. Kjo disipline ka si baze 13 pozicione ne kembe dhe 13 pozicione ulur apo dhe sic quhen ndryshe asanas. E themeluar nga Bikram Choudhuri, nje kampion peshengritjeje, i cili studjoji joga ne indi, kjo lloj joge te meson menyra dhe ushtrime specifike frymemarrjeje. Ato qe ushtrojne kete lloj joge besojne se eshte terapi shume efektive per te kuruar artritin dhe dhembjen kronike te mesit. Disa klasa Bikrami ushtrohen ne temperature ambjenti 27- 37 grade celcius, gje qe eshte e rrezikshme per ato qe nuk jane mesuar me temperaturat e larta.

Ivengar
Ivengari eshte per ato qe kane si qellim perfeksionin e formes se qendrimit. Fokusohet ne qendrimin drejt te skeletit me shume pozicone. Themeluar nga B.K.S Ivengar, kjo lloj joge eshte fantastike per riaftesimin e problemeve muskulore si forme fizioterapie, dhe ne fakt preferohet nga sportistet per te permiresuar fleksibilitetin dhe balancen e trupit. Ivengari eshte shume e mire dhe per fillestaret sepse cdo poze fillon me pozicionin baze dhe pastaj vazhdon me tej ne pozicione me te avancuara.Kundalini
Qellimi i Kundalinit eshte rritja me e larte e vetedijes dhe e permiresimit te fleksibilitetit. Gur themeli i kesaj disipline forca e energjise se brendshme te individit apo cakra, dhe Kundalini synon ta zgjoje kete energji te brendshme. Energjia clirohet me ane te nje ritmi te forte frymarrjeje me gjatesi dhe thellesi qe ndryshon ne menyre konstante. Personat qe vuajne nga tensioni i larte i gjakut dhe femrat shtatezene duhet ta evitojne kete lloj joge.
Sivanada
Nje forme e bute meditimi, kjo lloj joge eshte fantastike per fillestaret apo ato qe kane si synim clodhjen dhe clirimin e stresit. Secila nga 12 pozicionet perfshin pozen Pershendetja e Djellit e cila mbahet per nje kohe me te gjate per te rritur lidhjet midis trupit dhe mendjes, dhe gjithashtu per ti dhene trupit kohe per tju pershtatur pozicionit, ndersa mendjes per tu clodhur. Klasat e Sivanades fillojne me nje kenge te shkurter mantra dhe vijojne me nje lutje.
avatar
Boni

Numri i postimeve : 49
Join date : 22/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi