Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Pirja e apasionuar e duhanit “vret” … martesën

Shko poshtë

Pirja e apasionuar e duhanit “vret” … martesën

Mesazh  kujti1 prej Thu Nov 25, 2010 11:14 pm

Mendoni se megjithëse pini duhan, cigarja nuk e rrezikon shëndetin tuaj?

Martesa me një person që pi cigare mund t’ju kushtojë dhe vetë jetën tuaj! Në bazë të një hetimi të Universitetit të Harvard, ata që nuk pine duhan dhe janë të martuar me ata që pine duhan, përballojnë rreth 42% rrezik më të lartë të pësojnë hemoragji celebrale.

Ky rrezik, pothuajse dyfishohet (72%) tek ata që kanë qënë në të kaluarën duhanpirësit – duke prekur përqindjen e rrezikut që përballojnë edhe vetë duhanpirësit.

Në këto përfundime arritën hetuesit, pasi ndoqën për 9 vjet 16,225 vullnetarë, në mënyrë që të studjonin rolin e pirjes pasive të duhanit në provokimin e hemoragjisë celebrale.

Shpjegimi që japin është: Duhanpirësit që e pijnë me pasion, me frymëmarrjen e tyre të përditshme marrin me qindra elemente kimike, të njohur për toksike por edhe për veprimin e tyre kanceroz. Gjithashtu, duket se rrezikojnë përqindje të lartë të kancerit të mushkërive ose të zgavrës hundore, infektime të frymëmarrjes dhe në sëmudjet e zemrës. Tani pra, bashkëshorti juaj, ka një arsye më shumë që ta presë duhanin: shëndetin e familjes së tij!
avatar
kujti1
Admin

Numri i postimeve : 106
Join date : 20/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi