Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

uji uji

Shko poshtë

uji uji

Mesazh  kujti1 prej Thu Nov 25, 2010 11:16 pm

Uji...

Trupi mund të përbehet nga uji deri në70% të peshës tonë por ne e humbim atë vazhdimisht. Imagjinomi vetëm kur marim frymë, gjatë gjithë ditës humbasim 1⅟2 gotë. Gjatë një dite me temperaturë të zakonshme dhe pa u marrë me ndonjë aktivitet trupor , trupi ka nevojë për 1ml ujë në çdo kalori që konsumojmë. Kjo do të thotë se në qoftë se konsumojmë 2,000 kalori, nevojiten 2 litra ujë. Megjithatë gjatë ditëve të nxehta dhe kur trupi stërvitet, shuma mund të dyfishohet ose trefishohet.

Si mund të përballoni tharjen:

Mos prisni deri sa të keni etje. Ndjenja e etjes vonohet të kuptohet, dhe deri atëhere mund të jeni tharë. Në qoftë se keni dhimbje koke, ndjeni lodhje apo marrje mendsh, mos shkoni të hani. Ndoshta thjesht mund të keni nevojë për ujë.

Mbani me vete gjithmonë nje shishe ujë për t’ju kujtuar se duhet të pini vazhdimisht gjatë ditës.

Mos e pini shqeto. Në qoftë se nuk ju pëlqen uji provojeni me pak lëng limoni.

Shuajeni etjen duke ngrënë. Mos harroni ujin që përmbajnë ushqimet. Bostani, domatet, kastravecat, bamjet, patëllxhanet përbëhen më shumë nga uji.

avatar
kujti1
Admin

Numri i postimeve : 106
Join date : 20/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi