Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Tave patllexhan-patate

Shko poshtë

Tave patllexhan-patate

Mesazh  kujti1 prej Thu Nov 25, 2010 11:21 pm

Për katër persona nevojitet: 3 Qepë, 1 thelb hudhre, 1/8 ltr. qumësht, 500 gr. mish i bluar, krypë, piper i zi, oregano, 2-3 patllëxhan të vegjël (rreth 600 gr.), 1 paket pire-patate ( për 3 porcione), 1/2 ltr. qumësht, 6 domate.
Qeptë dhe hudhrën i qërojmë dhe i grimcojmë. Në një tigan (tavë) me pak vaj i skuqim qeptë dhe hudhrën deri sa të marrin ngjyrë, ia shtojmë mishin e bluar dhe e fërgojmë mirë. Me krypë, piper dhe oregano i shijojmë fortë. Masën e heqim nga tigani dhe e largojmë nga zjarri.
Patllëxhanët i lajmë, i fshijmë dhe i presim në rrathë rreth 1 cm trashësi. Në tigan me mjaft vaj i fërgojmë në të dy anët (shkurt por fortë). Mbi letër kuzhine i lëmë të kullojnë (të teren) dhe i shijojmë me krypë dhe piper.
Pire-në e pregadisim me qumësht sipas udhëzimit në paketim . Domatet i lajmë dhe i presim në rrathë.
Gjysmë e mishit të bluar e zbrazim në një enë të thellë (më së miri janë enët e dheut të cilat durojnë temperaturën e lartë). Me gjysmën e pyresë, patllëxhanit dhe domateve e mbulojmë masën. Mbetjen e mishit të bluar ia shtrojmë përsipër, pastaj pyrenë e mbetur. Në fund domatet dhe patllëxhanet i rradhisim përmbi (në formë tullash të çatisë). I hedhim krypë, piper ,oregano dhe e spërkasim pak me vaj. Në furrë (200 gradë) e ziejmë rreth 30 minuta.
avatar
kujti1
Admin

Numri i postimeve : 106
Join date : 20/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi