Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Zemra Portokalli

Shko poshtë

Zemra Portokalli

Mesazh  kujti1 prej Thu Nov 25, 2010 11:24 pm

Për 30 copë nevojitet:
Zemrat: 250 gr. miell, 150 gr. sheqer, 1 prizë krypë, 1 qese vanilinsheqer, 1 ve, 150 gr. gjalpë e butë.
Për fillin dhe dekorim: 100 gr. marmeladë portokalli, 100 gr. çokoladë kuzhine, 50 gr. thelba arrash.

Mielli, sheqeri, krypa, vanilinsheqeri, veja dhe gjalpi hidhen në një enë të thellë dhe me mikser përpunohen në një masë të thërmuar. Me duar e ngjeshim dhe të mbuluar e lëmë 60 minuta të ftohet.
Brumin e përziejmë pak me mikser në një masë të lëmuar, e t`hollojmë në një sipërfaqe të pluhurosur me miell, i presim (me formë zemre) 60 zemra të cilat i vendosim në një tepsi të lyer me yndyrë dhe i pjekim. Pas pjekjes (rreth 10 minuta në 200 gradë) i shkoqisim ato me thikë.
Marmeladën e portokallit e përziejmë, nga dy zemra i bashkojmë me të. Çokaladën e shkriejmë në një enë mbi ujë të nxehtë dhe gjatë ftohjes kohë pas kohe e përziejmë. Zemrat i lyejmë me të dhe i zbukurojmë me nga një gjysmë-arrë.
avatar
kujti1
Admin

Numri i postimeve : 106
Join date : 20/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi