Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Koktej pjeshke

Shko poshtë

Koktej pjeshke

Mesazh  kujti1 prej Thu Nov 25, 2010 11:24 pm

Koktej pjeshke


Për 6 persona nevojiten:
* 1 kg pjeshkë të pjekura, të buta
* 300 g kulumbria të kuqe
* 150 g sheqer
* 2 gotëza liker (p.sh. Maraskino)
* gjethe të mentës
Përgatitja:
Pjeshkat vihen për disa çaste në ujë të valë, kullohen dhe qërohen, priten përgjysmë, u hiqen bërthamat. Kulumbritë e kuqe lahen, merren kokrrat dhe lihen për t'u tharë.
Nga sheqeri dhe 2 gota ujë të ftohtë, duke e përzier vazhdimisht, zihet shurup i dhe lihet për t'u ftohur. Pjeshkat priten në feta dhe, bashkë me kulumbria qiten në një enë.
Sipër u hidhet shurupi i ftohur, të cilit paraprakisht i keni shtuar 2 gotëza liker. Ena mbulohet dhe lihet në frigorifer së paku një orë, para se të shërbehet.
Sipas dëshirës mund të shërbehet me akull të imtësuar, ndërsa likeri zëvendësohet me shampanjë
avatar
kujti1
Admin

Numri i postimeve : 106
Join date : 20/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi