Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Patllixhane te mbushura

Shko poshtë

Patllixhane te mbushura

Mesazh  kujti1 prej Thu Nov 25, 2010 11:26 pm

Patellxhane tave me peksimadhe (galeta)


¤ 1 kg patellxhan

¤ 2 kokrra te medha qepe

¤ 1 koke hudher

¤ 250 gr mish i grire

¤ 250 gr speca jeshil

¤ 250 gr domate te mishta

¤ kripe, piper, rigon, majdanoz sipas deshires

¤ 1-2 luge gjelle salce domatesh

¤ 2 gjethe dafine

copa peksimadhesh (galetash - buke e thekur) te shtypura ne havan apo te grira ne makinen grirese

***********

Pergatitja:

Pasi i kemi qeruar patellxhanet i presim per se gjati ne copa te gjata, me pas i skuqim.
Pas skuqjes i leme menjane.

Pergatisim salcen duke skuqur ne fillim ne vajin e nxehte (mundesisht ate ku kishim skuqur patellxhanet, pasi aroma qe kane leshuar patellxhanetne vaj eshte e shijshme. Por kuptohet vaji s'do jete i njejte ne mase, por me pak) pra skuqim qepet e prera holle dhe hudhrat e i kaurdisim deri sa te marrin nje ngjyre si te verdhe. Me pas i shtojme specat jeshile te prere ne copa - copa te vogla, duke vazhduar me skuqjen e kaurdisjen e tyre ne tigan a tenxheren e skuqjes.
Pasi edhe specat te jene skuqur disi, ku lekuar e tyre zbutet shtojme masen e mishit te grire dhe i trazojme.
Me pas shtojme domatet e qeruara nga lekura dhe te prera ne copa dhe i hedhim mases piperin, kripen dhe erezat sipas deshires, plus salcen e domates
Tere masa fillon e kaurdiset dhe te leshohet disi nga domatet e shtuara me pas i shtojme pak uje aq sa te mund te zihet mishi.
Pasi shohim se salca eshte gati, masa e saj duhet te jete disi e trashe fillojme pergatitjen e patellxhaneve per ne furre.

Keshtu, ne nje tas apo pjate kemi te grira imtesisht apo te shtypura peksimadhet.

Lyejme me pak yndyre tepsine ku do vendosim patellxhanet dhe pasie kemi lyer ciopat e patellxhaneve fillimisht me galete te grire i vendosim ne tepsi radhe radhe ne menyre qe teer siperfaqja e tepsise te mbulohet me patellxhane. Siper me pas u hedhim salce duke e shtruar tere siperfaqen e patellxhaneve. Me pas siper salces e sperkatim me galetat e grira holle.
Keshtu vazhdojme me masen tjeter te patellxhaneve e siper tyre salcen me pas pluhurin e galetave te grira derisa te mbarojne patellxhanet e salca

I shtojme diku ne tave 2 gjethet e dafines dhe tepsine me pas e fusim ne furre ku e leme te piqet nen nje temperature te 180 °.

Pasi tava eshte pjekur para se t'i servirim patellxhanet ne tryezen e shtruar, i presim ne copa katrore jo shume te medha

avatar
kujti1
Admin

Numri i postimeve : 106
Join date : 20/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi