Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Tiramisume molla

Shko poshtë

Tiramisume molla

Mesazh  DreniCaku prej Tue Nov 16, 2010 12:18 pmProdukte të nevojshme:

• 400 g molla
• 40 g gjalpë
• 100 g sheqer
• 1 lugë të vogël cimet pluhur
• 3 të kuq të vezës
• 1 ve
• 200 g sheqer pluhur
• 4 ml aromë vanilje
• 200 ml krem
• 1 forcues për krem
• 500 g djathë mascarpone
• 1 lugë lëngë limoni
• 300 ml kafe turke të zier
• 20 ml rum
• 300 g keksë
• kakao pluhur

Përgatitja:

Mollët lahen, qërohen dhe prehen më copa të holla. Në një tenxhere ngrohni gjalpin, shtoni mollët e prera, sheqerin, cimet pluhurin, dhe të gjitha së bashku në një zjarr të lehtë dhe duke i përzier herë pas herë i zieni derisa të zbutet molla. Në një enë tjetër vendosni të kuqtë e vezëve, një ve, sheqer pluhur, aromë vanilje, dhe të gjitha së bashku i përzieni me mikser deri sa të fitoni masën.
Në një enë tjetër, vendosni kremin, përforcuesin për krem, dhe i përzieni me mikser. Kremin e gatshëm e përzieni ngadalë me masën e fituar nga vezët.
Në këtë masë, vendosni djathin mascarpone dhe një lugë lëngë limoni.
Në një enë të cekët, përzieni kafen turke të zier dhe rumin, me këtë masë i lagni keksët dhe i vendosni në fund të një enë të përshtatshme për tiramisu. Mbi keksëve vendosni shtresën me krem, e shpërndani dhe mbi të e vendosnin shtesën nga mollët. Pastaj përsëri e vendosni një rend keksë të lagur me kafe, një rend krem, dhe mbi të gjitha së bashku hidhni kakao pluhur.

Tiramisunë kështu të përgatitur para se ta shërbeni më së miri do të ishte ta lini për disa orë në frigorifer. Very Happy
avatar
DreniCaku
Admin

Numri i postimeve : 20
Join date : 13/11/2010

Shiko profilin e anëtarit http://www.KosovaPc.Tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi