Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Puding me salcë

Shko poshtë

Puding me salcë

Mesazh  PiraTTi prej Mon Nov 22, 2010 3:48 pmPërbërësit
Për kremin: 1 l qumësht, 300 g sheqer, 2 qese sheqer vanilje, një lugë e vogël lëvore të gërryer të limonit, 7 vezë, 2 të kuq të vezëve, gjalpë

Për salcën e karameles: 200 g sheqer, pak ujëPërgatitja
Qumështin, sheqerin, sheqerin e vaniljes dhe lëvoren e gërryer të limonit i zieni dhe i lini që të ftohen. Ndaras i tundni vezët dhe të kuqtë e vezëve, e më pas i bashkoni me qumështin e ftohur. Për salcën e karameles duhet ta zieni sheqerin me pak ujë, derisa të marrë ngjyrë kafe të qelë. Enët e ëmbëlsirave lyejini me gjalpë dhe në secilën prej tyre qitni pak salcë, duke i sjellë ashtu që salca të mbulojë të gjitha muret e enëve. Më pas qiteni përzierjen me vezë. Më pas, enët e vogla i qitni në një tepsi me ujë dhe i futni në furrë të nxehur në 180 ºC që të piqen për rreth 20 minuta.


ju befte mi, shijoni dhe nje filgjan kafe Laughing ... se kom dit vet po e kom vjedh dikah...
avatar
PiraTTi

Numri i postimeve : 24
Join date : 14/11/2010
Age : 26
Location : Kosovo

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi