Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Ç'është gjumi?

Shko poshtë

Ç'është gjumi?

Mesazh  spirit twin v prej Mon Nov 22, 2010 3:57 pm

Hulumtimet e fiziologjise se gjumit filluan nga viti 194-1918, kur nje shkencetar duke i ngacmuar qelizat nervore te shtazeve arriti te shkaktoj ne menyre artificiale gjumin. Zbulimi i pare me me rendesi per kuptimin e gjumit ishte qe nuk ekziston ne tru "qendra per gjum", sic besohej deri ateher, pro vetem qendra per zgjim dhe vemendje edhe se avktiviteti i zvogeluar i saj shkakton gjumin...Zbulimet e mevonshme treguan se gjumi nuk eshte fenomen pasiv.

Gjumi si fenomen me rendesi per jeten e njeriut detyrohet si gjendje e pavetedijshme nga e cila njeriu mund te zgjohet me ndihmen e ngacmimeve adekuate senzorike apo ngacmime te tjera.
Gjate gjumit paraqiten dy menyra te ndryshme:

1. Gjum i ngadalshem sepse valet e trurirt jan shum te ngadalshme, shpesh emertojhet edhe ndryshe si p.sh: Gjum i thell, i qet, gjum pa enderime ose gjum normal.Ne gjumin e ngadalshem frymemarja eshte e ralle, ngadalsohet puna e zemres dhe bie shtypja e gjakut ..
2. Gjumi i shpejte eshte pasoje e orientimit abnormal te sinjaleve ne tru, ndersa vet aktviteti i trurit mund edhe te mos jete shum i zvogeluar.Ne kete faze shtypja e gjakut rritet, frymemarja behet me e shpejte. Ky gjum karakterizohet me enderim aktiv. Truri pothuaj se eshte shkeputur nga bota e jashtme dhe thellohet ne boten e vet endrave.

Endrat deshmojne per aktivitetin psiqik gjat gjumit, p.sh:ka mjaft raste kur ne gjum eshte bere pune aktive krijuese, shkencetaret kane zbuluar gjera me rendesi, poetet kan thurur vargje etj . .Pikerisht ne gjum vijne here pas here ato zgjidhje te cilat nuk kane qene te mundura te zgjidhen ne gjendje te zgjuar.Njeriut i nevoitet reth 7-8 ore gjum. Mirpo deisave u mjafton te flejne 4-6 ore, e disa te tjere 9-10 ore. Thuhet se me pak flejne njerzit energjetik, aktiv ndersa me shum flejne njerzit emocional qe anojn kah dyshymet.

Kohezgjatja e angazhimit te trurit te njeriut ne ender eshte 17 sekonda.Edhe pse koha eshte aq e shkruter njeriu mund te komentoje nje ender 1 ore apo me shum. Dhe ne fund duhet te mendojme se cdo dit kur flejme kalojm prej vdekjes ne jete, dhe anasjelltas.
avatar
spirit twin v

Numri i postimeve : 26
Join date : 19/11/2010
Age : 23

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ç'është gjumi?

Mesazh  Boni prej Mon Nov 22, 2010 4:41 pm

huahua valla qitash pe di edhe per her t'par pe nij veq (Y). Smile
avatar
Boni

Numri i postimeve : 49
Join date : 22/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ç'është gjumi?

Mesazh  spirit twin v prej Mon Nov 22, 2010 4:48 pm

qysh moree per her t'par ............. a ti kurr s'flen aaa>? duhet me dit per diqka qe e bon prej momentit kur je lind Smile
avatar
spirit twin v

Numri i postimeve : 26
Join date : 19/11/2010
Age : 23

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ç'është gjumi?

Mesazh  Boni prej Mon Nov 22, 2010 5:02 pm

DUHET!! duhet veq sum ka shku nmend qe ka 1 definicion per gjumin Sleep
avatar
Boni

Numri i postimeve : 49
Join date : 22/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ç'është gjumi?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi