Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

TORTË “MARGARITA”

Shko poshtë

TORTË “MARGARITA”

Mesazh  PiraTTi prej Mon Nov 22, 2010 4:09 pmPROCESI I PËRGATITJES

Përgatitet patishpani me përbërësit e sipërshënuar dhe derdhet në tepsi të shtruar me letër shporeti.Piqet në furrë me temperaturë 200 gradë Celsius.Pasi të piqet,përmbyset në pecetë të lagur dhe largohet letra sa është patishpani i nxehtë.Posa të ftohet,lyhet me fillin e parë i cili përgatitet duke i lagur arrat e bluara me qumësht të valë.Shtohen çokollata e shkrirë, margarina e tundur me 5 lugë sheqer pluhur,pastaj të gjitha përzihen mirë,gjersa kremi të bëhet i njëllojtë.Me kremin e përgatitur lyhet sipërfaqja e patishpanit të ftohur,mbështillet në roladë dhe futet në frigorifer.

Përgatitet një puding me 2 dcl qumësht të valë dhe 3 lugë sheqer.Shtohen 3 të verdha të vezëve duke e tundur masën vazhdimisht.Veçan tundet margarina e zbutur me 5 lugë sheqer pluhur dhe i shtohet masës së pudingut të ftohur .Të bardhat e vezëve tunden në bore të qëndrueshme,i shtohen kremit të ftohur,duke i përzier të gjitha mirë,gjersa të fitohet një krem i njëllojtë.Rolada pritet në 24 pjesë.Palosen në formë luleje në tri radhë nga 7 copa anash dhe nga një në mes.Të tri radhët lyhen me kremin e përgatitur.Në mes vihet një kapak kavanozi,që mesi të mbetet i verdhë,kurse pjesët e tjera përmbi dhe anash,lyhen me krem të rrahur të bardhë.

Perberesit8 vezë,8 lugë sheqer,8 lugë miell,lëvore limoni.

Kremi i parë:300 gr arra të bluara,1,5 dcl qumësht,150 gr margarinë i zbutur,5 lugë sheqer pluhur,100 gr çokollatë ose dy lugë kakao.

Kremi i dytë:2 dcl qumësht,1 puding vanileje,3 lugë sheqer,2 sheqer vanileje,200 gr margarinë,3 lugë sheqer pluhur.


Mos harroni edhe 1 filgjan kafeee masanej Surprised
avatar
PiraTTi

Numri i postimeve : 24
Join date : 14/11/2010
Age : 26
Location : Kosovo

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi