Forumi www.KosovaForum.Tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Galeria e Arteve, ende nen censure  EmptyTue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Galeria e Arteve, ende nen censure  EmptyTue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Galeria e Arteve, ende nen censure  EmptyTue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Galeria e Arteve, ende nen censure  EmptyTue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Galeria e Arteve, ende nen censure  EmptyTue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Galeria e Arteve, ende nen censure  EmptyTue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Galeria e Arteve, ende nen censure  EmptyTue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Galeria e Arteve, ende nen censure  EmptyTue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Galeria e Arteve, ende nen censure  EmptyMon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 23 më Tue Jun 16, 2020 2:53 pm

Galeria e Arteve, ende nen censure

Shko poshtë

Galeria e Arteve, ende nen censure  Empty Galeria e Arteve, ende nen censure

Mesazh  kujti1 Tue Nov 23, 2010 8:45 pm

Ndodh edhe kështu. Një gazetari i ndalohet të takojë një artist, e një artisti t’i përgjigjet një gazetari… Rregullat (ato të momenteve të fundit) tjetërkush i vendos, arsyet (ato të vërtetat) ky tjetërkush i di. Dje, Rubens Shima, drejtori i Galerisë Kombëtare të Arteve, nuk lejoi gazetarët të intervistonin piktorin Valeri Dyrzi Tarasov, i cili pas 20 vitesh kthehet në Tiranë me një ekspozitë vetjake në sallën e porsarikonstruktuar të kësaj galerie. Arsyeja e dhënë njërës prej nesh: “Ju nuk vini në konferencën për shtyp!”. Kjo nuk është arsye. Por edhe po të ishte, z. Shima do të duhet t’i bënte të qarta rregullat paraprakisht me artistin e kuratorin e ekspozitës, e më pas ata t’u referonin gazetarëve se deri të premten, ditë kur do të mbahet ekspozita, artistit nuk i lejohet të komunikojë me mediat. Por edhe sikur t’i merrnim të mirëqena këto rregulla, prej tyre nuk mund të bëhen përjashtime. Për çdo ekspozitë të mëparshme e hapur në Galerinë e Arteve, jo vetëm gjatë kohës së drejtimit të saj prej vetë Shimës, por edhe paraardhësve të tij, ky rast është i paprecedentë. Çdo të thotë ky veprim i bërë tani? Më 2010-n një artisti nuk mund t’i mohohet fjala e lirë e as t’i diktohet ajo. Asnjëherë më parë nuk ka ndodhur që gazetarit t’i ndalohet takimi apo marrja në intervistë e tij pa një arsye të fortë, as kur në galeri kanë ekspozuar emra të rëndësishëm të artit pamor (kjo jo për t’i ulur vlerat artistit shqiptar, që vjen pas një kohe të gjatë mungese në vend). Çudia është që zoti Shima nuk denjon të flasë e të sqarojë arsyet se përse nuk e dëshironte këtë takim, i cili nuk do të ishte asgjë më shumë e asgjë më pak veçse jehonë për një ngjarje kulturore e për hapjen e një ekspozite që galeria në fakt edhe aq të shpeshta nuk i ka. Është për të ardhur keq, por ngjan sikur për z. Valeri Shqipëria nuk do të reshtë së censuruari e së ndaluari, në një kohë që me siguri do të ishte përgatitur për të kundërtën. E megjithatë një gjë është e ditur, në ditët e sotme drejtorët vihen në krye të institucioneve për t’i mirëmenaxhuar ato për aq kohë sa kanë mandatin e jo për ta trajtuar institucionin e këdo që shkel aty si pronë të vetën!
kujti1
kujti1
Admin

Numri i postimeve : 106
Join date : 20/11/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi