Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Si t’i ndalojmë shqetësimet për paratë

Shko poshtë

Si t’i ndalojmë shqetësimet për paratë

Mesazh  Gεאтi prej Tue Nov 23, 2010 10:53 pm

Si t’i ndalojmë shqetësimet për paratëNuk ka rëndësi se sa i themi vetes se të jesh i shëndetshëm dhe i plotësuar është më e rëndësishme se pasuria, asnjë nga ne nuk mund ta mohojë se paraja simbolizon më shumë se një numër në llogarinë bankare për ne është shumë më tepër sesa një mjet shkëmbimi.

Ndërsa llogaria jonë bankare shkon drejt fundit, pasiguria financiare bëhet alarmante. Ja pse paraja dhe ankthi janë të lidhura kaq ngushtë... Shumë prej nesh shqetësohen për paratë. Kjo ndodh pasi nuk kemi shumë, ose po shpenzojmë shumë të asaj ç’ka nuk do të kemi mjaft në të ardhmen. Në mënyrë shokuese 90% e grave thonë që ndihen financiarisht të pasigurta ndërsa 46% prej tyre janë të shqetësuara nga një frikë e tmerrshme e të bërit grua plakë.

Nuk ka rëndësi se sa i themi vetes se të jesh i shëndetshëm dhe i plotësuar, është më e rëndësishme se pasuria. Asnjë nga ne nuk mund ta mohojë se paraja simbolizon më shumë se një numër në llogarinë bankare pasi është shumë më tepër sesa një mjet shkëmbimi. Ajo është e përzier me frikën, me fajësinë, shqetësimin, vlerën dhe fuqinë, thonë psikologët. Kështu nuk është surprizë që ne nuk i drejtojmë financat tona pa kuptuar më parë se si paraja na bën të ndihemi.

Por pse shpesh jemi në gjendje paralize financiare? Përgjigja duket të jetë në vetëperceptimin tonë. Studimet tregojnë se ndërsa burrat dhe gratë tentojnë të dinë njëlloj rreth financave burrat janë më konfident në diskutimet për kreditë dhe të dhënat për bursën. Një mashkull i diplomuar ka gjasa që të negociojë një pagë fillestare shumë më të lartë se sa një kolege femër, dhe vetëm ky negocim do t'i sjellë atij përfitime ekstra për gjithë karrierën e tij.

Arsyeja që ne e shikojmë paranë si në territor mashkullor mund të burojë nga mesazhet e hershme që marrim në fëmijëri. Ne e kemi përfituar aftësinë të jemi komplet të pavarur financiarisht vetëm në 20 vitet e shkuara dhe kështu na mungon roli i modeleve të përshtatshme. Edhe Mrs. Thatcher duhej të bindte burrin të firmoste të ardhurat nga taksat e saj.

Shumë gra rriten në ekonomi të dominuar nga burrat ku nënat duhet të kërkojnë para për të plotësuar nevojat e tyre. Me role të përcaktuara kaq fuqishëm, nuk është çudi që shumë
gra vuajnë nga ajo çfarë psikoterapistët e quajnë Kompleksi Hirushja - një besim i fortë se një ditë princi ynë i famshëm do të na shpëtojë nga mjerimi ynë financiar. Është një fantazi e këndshme por që na mban ne në një gjendje të adoleshencës financiare.


avatar
Gεאтi

Numri i postimeve : 17
Join date : 17/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi