Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Univers No Limit

Shko poshtë

Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 3:29 pm

Univers No Limit



Edituar për herë të fundit nga Gon! në Tue Jan 31, 2012 4:38 pm, edituar 2 herë gjithsej

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 3:32 pm

"Civilizimi i jetes ne Univers dhe tipat e tyre"



Kur ne shohim ne hapesire per jete alienesh,nuk shohim, per njerez te vegjel jeshil, por shohim, per Tipin 1, Tipin 2, Tipin 3 te civilizimeve.

Tipi 1 i civilizimit eshte ai tip, qe ka force Planetare, qe kontrollon planetin e vet duke perfshire, Vullkanet, Termetet, Sistemin e Kohes, dhe duke pasur qytete civile mbi oqeane, pra cdo lidhje me kontrollin e planetit, perfshin Tipin 1 te civilizimit.

Tipi 2 i civilizimit eshte ai Yjor, fuqia e energjise planetare shteron, ata fillojne dhe marrin burimin kryesor te energjise direkt nga Ylli. Ky tip nuk perdor makineri konvertimi te energjise, por shpërthimet diellore, gjithashtu edhe energjia e madhe qe duhet te kene makinerite per te punuar, ky tip e merr nga Ylli i tij. Gjithashtu kur fuqia e Yllit shteron, ata shkojnë dhe kerkojne burime energjie ne Galaktike duke marre fuqinë e miliardave Yjeve.

Si i masim ne dhe me cfare i krahasojme keto civilizime ne nje te ardhme te larget. Atehere ne do perdorim disa programe dhe filma per te bere nje krahasim per llojin e civilizimeve ne te ardhmen dhe realitetin e sakte te fuqise tyre. Per shembull: Buck Rogers korispondon tek Tipi 1 i civilizimeve. Federata Startrek hyn tek Tipi 2 i civilizimeve pasi ne film ne kemi pare, qe kane kolonizuar sisteme Yjore. Starwars bejne pjese ne Tipin 3 te civilizimeve, duke u referuar tek fuqia e tyre kontrolluese ne Galaktike dhe ne Univers, gjithmone sipas filmit.

Tani, c'fare jemi ne ne kete shkalle, c'fare tipi hyjme ne njerezimi i sotem, dhe si klasifikohemi kundrejt tipave me te civilizuar ne te ardhmen.
Ne jemi Tipi 0 i civilizimit dhe nuk arrijme as te klasifikohemi ne shkallet e mesiperme.
Ne nuk e marim energjine tone nga Yjet, Galaktikat, por e marrim ate nga nje planet i vdekur sic eshte i yni, pra e marrim nga nafta dhe gazi, te cilet ne i gjejme thelle ne planetin tone. C'fare kuptojme ne me fjalen (Planet i vdekur)? Shume nga ju mund te me pyesni dhe mund te shtroni pyetjen se pse jemi ne nje planet i vdekur kur ne jetojme ne kete planet, dhe do vazhdojme te jetojme dhe per disa qindra, ose miliona vjet. Atehere e theksoj sepse fjala vdekur vjen si rrjedhoje e burimeve te energjise ketu ne Toke, te cilat heret a vone do te shterojne dhe nuk do jene ne gjendje te plotesojne kushtet e civilizimeve ne te ardhmen, dhe duke mos pasur burime te energjise nga planeti, Tipit 0 (Ne) i duhet nje transformim ne Tipin 1 per te arritur vazhdimin e jetes dhe marrjen e energjise kryesore nga Dielli. Ne mund te bejme nje perllogaritje se kur mund te jemi gati per te bere kalimin nga Tipi 0 ne Tipin 1 te civilizimit, dhe sipas studimeve ky kalim mund te behet perafersisht mbas 100 vjetesh. Cdo here qe ne shofim gazetat, programet ne tv rreth ketij kalimi, apo teknologjise, e ndjejme veten te privilegjuar qe jemi Tipi 0, dhe femijet ose femijet e femijeve tane do te jene deshmi e ketij realiteti kalimtar nga Tipi 0 ne Tipin 1 te civilizimit.

C'fare eshte Bota ne teresi? Bota eshte nje cikel i bashkuar me shtete te medha si Amerika, Kanadaja, Mexika, Anglia, Kina, etj, por pse ? , sepse ne po shofim fillimin e civilizimit te Tipit 1 ne blloqet ekonomike dhe tregtare ne bote. C'fare gjuhe po perdor ky fillim ekonomik i Tipit 1 neper bote?. Kudo qe shkojme neper bote, shohim qe te gjithe flasin gjuhen Anglisht, dhe ne te ardhmen i gjithe planeti jone do jete i tille, te gjithe do flasin gjuhen e tyre por siper asaj do jete Tipi 1 i gjuhes per nje menyre komunikimi global ne planet, dhe kjo gjuhe do jete ndoshta gjuha Angleze. Gjithashtu do kete edhe sistem kulture dhe politike te Tipit 1 kudo ne planet.

C'fare eshte interneti ?. Interneti eshte fillimi i sistemit telefonik te Tipit 1. Keshtu ky transformim Tipesh dhe ndryshimesh eshte nje nga gjerat me te rendesishme e te gjithe koherave. Njerezit qe se duan kete transformim jane Terroristet, ata kane frike se ky transformim eshte nje civilizim planetar i tolerueshem per shume kultura. Ne mendimet e tyre ato e kane frike kete transformim per shkak se jane deshmitare i nje rigjenerimi dhe civilizimi planetar me nje kategori me te avancuar. Ky transformim dhe ndryshim eshte gjithashtu shume i rendesishem , sepse ne nuk jemi te sigurte nese do e kalojme kete prove, pra s'jemi te sigurt nese do arrijme ta kryejme me sukses kete ndryshim nga Tipi 0 ne 1.

Kur ne shohim ne hapesiren e thelle, ne nuk shohim asnje evidence te civilizimeve te Tipit 1, 2 dhe 3. Matematika thote qe duhet te jene me mijra civilizime te ketyre tipeve ne Galaktike. Pse ndodh kjo? Sepse transformimi nga Tipi 0 ne Tipin 1 eshte transformimi me i rrezikshem i te gjithe transformimeve, dhe ne mbase s'ja dalim per faktin qe jemi ne gare me kohen. Ne nje ane ne kemi forcen e integrimit, forcen e tolerances, forcen multikulturore, qe eshte duke u zhvilluar para syve tone. Ne anen tjeter ne kemi armet e shkaterrimit masiv, pra mbushjet berthamore , gjithashtu dhe rritjen e terrorizmit nderkombetar. Nese nje dite ne do te kemi nje Super Anije Kozmike, dhe ne do gjejme nje Planet ne te cilen atmosfera eshte shume e rrezatuar dhe e nxehte per te zhvilluar jeten, ne do te shohim, qe ata se kane bere transformimin e Tipeve nga 0 ne 1.

Tani duke qene Tipi 2 i civilizimit, ti je i pavdekshem. Me termat shkencore asgje nuk mund ta shkaterroje Tipin 2 te civilizimit, edhe vete Supernova nuk mund ta shkaterroje Tipin 2 te civilizimit, sepse teknologjia e Tipit 2 do jete ne gjendje te levize Planetin ne rast rreziku ose te ndaloje te gjitha shperthimet berthamore dhe rrezatimet, qe vijne ne drejtim te Planetit. Mbas nje kohe civilizimi i Tipit 2 behet nje Tip Galaktik dhe ka aftesine per te kontrolluar edhe vete Galaktiken ku ato jetojne.

Nese ne jemi Tipi 3 i civilizimit, ne do jemi ne gjendje per te exploruar Galaktiken tone, por jo duke cuar njerez me anije per te kaluar nga nje Sistem Yjor ne tjetrin, sepse do duheshin miliona vjet per te exploruar Galaktiken tone Milky-way=Rruga e Qumshtit, por menyra per ta bere kete gje eshte, krijimi i nje roboti. Bejme uljen e robotit ne Hene dhe krijojme nje fabrike prodhimi, e cila do prodhonte miliona kopje te robotit ne kete Hene, qe eshte e qendrueshme. Procesi i dyte nis kur te cohen keta robote ne Henat tjera, dhe atje cdo robot individual krijon fabriken e tij te riprodhimit. Duke filluar me 1 robot ne do kemi miliona e miliona, dhe ne fund miliarda kopje, te cilat do perhapen dhe ulen ne Hena te ndryshme, duke pritur transformimin e Tipit 0 te behet Tipi 1.

Sa kohe do na duhet per te pasur nje baze ne Hene per te filluar perpjekjet e transformimit? Ndoshta 100 vjet. Brezi i femijeve te femijeve tane eshte brezi me i rendesishem, qe do jetoje ne Planetin tone. Ne jemi brezat, te cilet do te percaktojme nese do e kalojme transformimin e civilizimeve nga Tipi 0 ne Tipin 1, ose ne do te shkaterrojme veten tone per shkak te arrogances dhe armeve berthamore, te cilat ne i kemi pasur, i kemi, dhe do vazhdojme t'i kemi.


Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 3:37 pm

Misioni Kepler. Zbulimi i Planeteve Jashtetokesore me permasat e Tokes



Ky konceptim artistit pershkruan Sistemin Diellor Kepler10 qe ndodhet rreth 560 vite drite larg ne afersi te konstelacionit Mjelma dhe Lira. Kepler ka zbuluar 2 planete rreth ketij ylli. Kepler-10b eshte planeti me i vogel shkembor ose me i vogli jasht Sistemit Diellor. Ky planet, i cili ka nje rreze prej 1,4 here sa ajo e Tokes, rrotullohet rreth yllit te tij, cdo 8 dite. Zbulimi i tij u njoftua ne janar 2011. Ne Maj te 2010, ekipi i Keplerit ka njoftuar per nje tjeter anetar te familjes Kepler-10, quajtur Kepler-10c. Ky eshte me i madh se sa Kepler-10b me nje rreze prej 2,2 here sa ajo e Tokes, dhe rrotullohet rreth yllit te tij, cdo 45 dite.

Te dy planetet mendohen te jene shume te nxehte. Kepler-10c u identifikua nga Teleksopi Kepleri dhe u konfirmua me pas duke perdorur kombinimin e nje teknike te simulimit kompjuterik te quajtur Blender dhe teleskopi hapesinor Spizer. Te dyja keto metoda jane menyra te fuqishme per te vertetuar planetet e sistemit te Keplerit te cilat jane shume te vogla dhe ne nje distanc te larget. Ekipi i Kepler thote se nje pjese e madhe e zbulimve te tyre, do te jene te vlefshme duke perdorur te dyja metodat. Ne rastin e planetit Keplerit-10c, shkencetaret jane 99,998 per qind te sigurt qe sinjali qe eshte zbuluar, eshte i nje planeti qe rrotullohet rreth yllit te tij. Pjese e ketij besimi vjen nga fakti se nje observator me infra te kuqe, pa nje sinjal te ngjashem me ate te qe kishte zbuluar Kepler ne driten e dukshme.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 3:38 pm

Fotografitë tregojnë praninë e ujit të lëngët në Mars



Fotografitë e NASA kanë treguar praninë e depositeve të reja në dy lugina të Marsit, gjë që sygjeron se uji i lëngët i ka mbartur sedimentet gjatë shtatë viteve të fundit. Michael Meyer, i NASA Mars Exploration Program, thotë se "këto vëzhgime kanë japur deri tani proven më të fuqishme se uji ende rrjedh nëpër sipërfaqen e Marsit".

Uji i lëngët, në krahasim me ujin e ngrirë apo avullin që dihet se ekzistojnë në Mars, konsiderohet si i domosdoshem për jetë. Këto zbulime të reja e bëjnë më të mundshme praninë e jetës mikrobiologjike në planetin e kuq.

Michael Malin, i Malin Space Science Systems, thotë se "forma e këtyre depositeve është çka pritet kur materiali mbartet me ujë që rrjedh". Ai shton se "[këto forma] i kanë degezimet të cilat vazhdojnë në sipërfaqe dhe i tejkalojnë pengesat pa problem".

Atmosfera e Marsit është teper e rralluar dhe e ftohët për ekzistencen ujit të lëngët në sipërfaqe. Shpërthimi i ujit në sipërfaqe do të vazhdon në ngrirje apo avullim të menjëhershëm. Por, ekziston mundësia që uji që qëndron i lëngët në sipërfaqe kur është duke mbartur deposite sikur rërë.

Toni i ngjyrës së depositit mund të jetë përshkak të akullit të vazhdueshem që krijohet në sipërfaqe të tij. Një mundësi tjeter është prania e kripës në atë. Prania e pluhurit sipërfaqësor në këtë rrjedhje do ta shkaktonte ngjyre më të erët të depozitit.

Malin thotë se "prania e depoziteve të freskëta tregon se në disa vende dhe momente, uji i lëngët është duke arritur në sipërfaqe nga nëntoka dhe duke rrjedhur për kohë të caktuar. Kjo mundësi bën pytje se si mbetet i lëngët uji nën sipërfaqe dhe sa është i përhapur ky fenomen, si dhe a ekziston ambient i mjaftueshem për jetë. Misionet e ardhme në Mars do ta zgjidhin këtë pytje".

Fotografimi i këtyre dukurive është bërë përmes Mars Global Surveyor me të cilin NASA ka humbur kontakt që nga Nëntori.


Edituar për herë të fundit nga Gon! në Tue Jan 31, 2012 3:53 pm, edituar 1 herë gjithsej

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 3:39 pm

Teori e re mbi zhdukjen masive të krijesave në Permian-Trasik



Zhdukja më e madhe e krijesave të gjalla në Tokë, zhdukja e Permian-it dhe Trasikut, nuk është shkaktuar nga goditja meteorike, pohon David Bottjer, profesor i Shkencave Tokësore në USC College of Letters, Arts and Sciences. Sipas Bottjer, arsyja kryesore pse më se 90% të krijesave janë zhdukur para 250 milion viteve është "Toka e sëmurë".

Sipas studimeve të fundit, Matthew Clapham, student post-diplomik në laboratorin e Bottjer, pohon se lloj-llojshmëria e krijesave dhe ndryshimet e mjedisit janë keqësuar shumë më përpara zhdukjes masive.

Clapham thotë "njerezit mendojnë se kjo zhdukje masive ishte sikur automjeti i cili e godit murrin". Por, Clapham pohon se shenimet gjeologjike tregojnë praninë "shumë milion vjeqare të stresit mjedisor".

Pedro Marenco, student tjeter post-diplomik në laborator, është duke e testuar një hipotezë se ngrohja e Tokës dhe ngadalësimi i rrymimeve oqeanike, kanë ndikuar në zvogelimin e sasirave të oksigjenit të absorbuara nga deti dhe krijesat oqeanike. Sipas hipotezes, mikrobet eventualisht i kanë pasuruar ujërat me sulfid të hidrogjenit (substancë e helmueshme).

Teoria e sulfidit të hidrogjenit gjithashtu përkrahet nga matjet e ndryshimeve në koncentrim të izotopeve të sulfurit.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 3:41 pm

Neuronet dhe Universi



Njëra është me mikrometra e gjerë. Tjetra është me miliarda vjet-dritë. Njëra tregon neuronet e një truri të miut.Tjetra është një imazh i simuluar i universit. Së bashku ata sugjerojnë modelet çuditërisht të ngjashme që gjenden në fenomene shumë të ndryshme natyrore.



Mark Miller, një student i doktoraturës, hulumton për atë se si lloje të vecanta të neuroneve në tru janë të lidhura njëra me tjetrën. Nga cngjyrosja e fetave të holla të trurit të miut, ai mund të identifikojë lidhjet me sy. Fotoja më poshtë tregon tre qeliza neurone në të majtë ( dy të kuqe dhe një të verdhë)dhe lidhjet e tyre.



Një grup i astrofizikantëve përdorën një simulim kompjuterik të vitit të kaluar për të rikrijuar atë se si universi është rritur dhe evoluar. Fotoja e simulimit tregon një pamje të universit të tashëm që përmban një grumbull të madh të galaktikave të rrethuara me mijëra yje, galaktika dhe materie të errëta.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 3:50 pm

Zoterit e rrufeve!



Para rreth 2500 vjetesh sipas mitologjise antike greke, nje Titan i quajtur Promete i vjedh zjarrin e diturise Zeusit per t’ia dhene ate njerezve, ne menyre qe keta te fundit te mos ishin teresisht te varur prej perendive por te mund te zhvilloheshin vecas fale diturise se fituar. 25 shekuj me vone, ky grup “inferior” qeniesh ka arritur jo vetem te zoteroje zjarrin por edhe te rivalizoje me arme te njejta vete Zeusin, zotin e rrufeve.

Kete e ka mundesuar nje grup kerkuesish europiane te cilet kane arritur ta clirojne aktivitetin elektrik te permbajtur ne rete, duke i “aktivizuar” keto te fundit fale nje rrezeje lazer me fuqi te larte. Eksperimenti i drejtuar nga Jerome Kasparian (Zherom Kasparian) dhe koleget e tij te Universitetit te Lionit eshte publikuar ne “Optics Express” dhe eshte zhvilluar ne New Mexico.

Per te kryer eksperimentin ne fjale kerkuesve u eshte dashur te shkojne ne majen e South Baldy Peak nderkohe qe kalonte nje turbullim i larte atmosferik, prej nga kane derguar drejt reve nje seri impulsesh me energji te larte te cilat kane eksituar akoma me shume ngarkesat e perqendruara ne to, duke formuar filamente plazme (lende ne gjendje teper te eksituar, e perbere nga nje numer i madh elektronesh te dale nga orbitat) qe kane cliruar nje aktivitet elektrik mjaft te fuqishem. Dhe per kerkuesit kjo ishte vetem pjesa e pare e eksperimentit, pasi per shkak te energjise se larte, jeta e filamenteve te plazmes ka qene teper e shkurter, dhe shkarkesat elektrike nuk kane mundur te arrijne ne toke. Pasi te riprogramojne lazerat dhe te bejne te mundur perdorimin e frekuencave te impulseve me komplekse, do te tentojne te krijojne filamente me jetegjate, ne menyre qe te mundesojne shkarkimin e rrufeve ne toke.

Mundesia per te provokuar rrufe ka rendesi qofte per kerkimet shkencore, qofte per te studiuar impaktet praktike, si p.sh studimi i ndjeshmerise se avioneve ndaj rrufeve ose studimi i reagimit se infrastrukturave me te komplikuara si linjat elektrike te nje qyteti ndaj fenomeneve natyrore si stuhite.

Idea e perdorimit te impulseve lazer per te cliruar rrufe, eshte shfaqur qysh para rreth 30 vitesh, por deri me sot askush nuk kishte arritur ta vinte ne perdorim, edhe per shkak te fuqises se pamjaftueshme te lazerave. Lazerat e rinj te perdorur ne eksperimentin ne fjale, kane arritur ta realizojne me se miri qellimin e tyre, edhe pse mbetet akoma pune per tu bere, ne menyre qe rrufete te zoterohen ne maksimumin e mundshem. Kasparian dhe koleget e tij marrin pjese edhe ne projektin Teramobile, nje program i financuar nga Qendra kombetare e kerkimeve (CNRS) franceze dhe nga Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) qe ka si qellim krijimin e nje lazeri te levizshem, ne gjendje te krijoje filamente plazme duke perdorur impulse sa me te shkurter.

Me sa duket, frika qe e beri Zeusin te denoje me lidhje ne malin Kaukaz Prometeun per te sherbyer si shembull per rebeluesit e tjere, ka qene me se e justifikuar!


Burimi: leScienze.it

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 3:52 pm

Zbulohet ylli me temperaturën verore si të tokës



Ylli WD 0806-661 B të cilin shkencëtarët e kanë zbuluar kohë më parë, është ylli më i ftohtë i zbuluar ndonjëherë, me temperaturën normale që përputhet me atë të një ditë me diell në Sevila.
Profesori Kevin Luman i cili e ka vërejtur këtë yll përmes teleskopit të NASA-s, tha se ai ndodhet rreth 64 milion vite drite larg nga planeti ynë.

“Ky është me të vërtetë një yll i vogël, me temperaturën e atmosferës që është e ngjashme me atë të tokës, prej 27 deri në 80 shkallë Celzius”, tha shkencëtari.

Edhe pse ndodhet 63 milion vite drite larg nga Toka, profesori Kevin Luman tha se kjo është mjaftë afër, nëse krahasohet me largësinë e yjeve tjerë nga planeti ynë.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 3:53 pm

Aktiviteti diellor përcakton ashpërsine e dimrit në Evropë



Modeli klimatik i përpunuar nga një grup kërkuesish britanik të “Met Office Hadley Centre” dhe disa institutë të tjerë, ka vendosur në pah reduktimin thuajse ciklik të radiacionit ultravjollcë që vjen nga dielli, me klimën hemisferike setentrionale. Rezultatet i ka publikuar në “Nature Geoscience”. Sipas ekspertëve nuk ka dyshime që aktiviteti diellor përcakton ashpërsinë e dimrave në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Dielli është një burim themelor energjie për planetin tonë dhe sistemin klimatik. Aktiviteti i tij, i matur në bazë të numrit të njollave diellore që shfaqen në mënyrë ciklike, ka regjistruar në këto vite të fundit një rënie të papritur, duke vendosur shumë pikëpytje për shkencëtarët.

Vëmendjet e specialistëve janë përqendruar te marrëdhënia midis iradiacionit ultravjollcë, i konsideruar si i vështirë për t’u matur, dhe klimës tokësore.

Studimi në fjalë, me një model që analizon edhe fenomenet e shtresave të larta të atmosferës, sugjeron se minimumet diellore provokojnë një seri efektesh me rënie, për të cilat masa të rëndësishme ajri të ftohtë spostohen në dimër drejt veriut të Evropës dhe Amerikës, duke bërë më të butë klimat e zonave meridionale. Të dhënat e iradiacionit diellor që janë përdorur i referohen periudhës 2004/2007 dhe janë vjelur nga instrumenti “Spectral irradiance monitor” (Sim), i montuar në bordin e satelitit Sorce, i promovuar nga NASA dhe i lëshuar në vitin 2003.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:11 pm

Gjithësia zgjerohet shpejt,ftohet dhe vdes



Fituesit e sivjetme te çmimit Nobel për fizike, Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt dhe Adam G. Riess në vitin 1998, në kauder të dy projekteve konkurruese, kanë arritur deri në zbulimin se gjithësia jo vetem që po zgjerohet, por edhe se shpejtesia e këtij zgjerimi po rritet gjithnjë e më shumë. Kjo do të thotë s hapësira kozmike edhe po ftohet me shpejtësi dhe objektet në të largohen gjithnjë e më shumë nga njeri-tjetri.

Teoria e pranuar gjerësisht është se gjithësia është krijuar para 14 miliarde vjetëve. Gjatë viteve të kaluara fizikanët kanë zhvilluar debate të nxehta lidhur me atë se a do të fillojë në një moment të caktuar mbledhja në një pikë e gjithesisë nën ndikimin e forcave të tërheqjes (gravitacionit) derisa një ditë vetëvetiu të shkatërrohet. Po të ndodhte kjo, atëherë do të ndodhte sërish shpërthimi i madh si para 14 miliardë vjetëve, dhe pastaj do të fillonte cikli i ri i gjithesisë. Kjo teori është e njohur si teoria e gjithësisë pulsuese.

Alternative do të ishte që gjithesia gjithnjë e më shumë po zgjerohet dhe ftohet, gjithnjë derisa të nuk e përjeton vdekjen e akullt, me ç’rast do te ishte e logjikshme të pritet që ky zgjerim i kozmosit te ngadalësohet gradualisht.

Mirëpo, nëse konfirmohet se fituesit e çmimit Nobel për fizikë për vitin 2011 vërtetë kanë të drejt, atëherë vdekja e akullt e kozmosit është e paevitueshme. Të dhënat matëse deri te të cilat kanë arritur fizikanët tregojnë se kozmosi gjithnjë e më shumë dhe përgjithmonë do të zgjerohet dhe do të zgjerohet edhe më shpejtë. Kjo do të thotë edhe ftohjen dhe vdekjen e akullt të gjithësisë.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:13 pm

NASA bombardon henen



NASA ka bombarduar Henen duke permbyllur keshtu fazen e pare te misionit “Lcross” i cili ka si qellim kerkimin e ujit ne satelitin e Tokes.

Raketa “Centaur” eshte perplasur me kraterin henor Cabeus, ne afersi te polit te jugut henor per te kerkuar rezerva te metejshme hidrike, e ndjekur nga “sonda nene”.

Impakti ka ndodhur me nje shpejtesi me te madhe se 7 mije kilometer ne ore rreth ores 7:33 (13:33 me oren tone lokale), me disa minuta vonese nga orari i parashikuar, duke ngritur nje re pluhuri henor.

Sonda pati vetem kater minuta kohe per te filmuar dhe fotografuar efektet e impaktit nepermjet pajisjeve qe gjendeshin ne bord, per te kerkuar avuj ujore ose fragmente akulli ne rene e detriteve te ngritura nga shperthimi.

Misioni spektakolar mund te konfirmoje rezultatet e sondes indiane “Chandrayaan-1”, qe ka zbuluar gjurme uji ne siperfaqen henore.


Marre nga: top-channel.tv

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:14 pm

Projektet hapesinore europiane 2015-2025!



Agjensia Hapesinore Europiane (ESA) ka publikuar perzgjedhjen e programeve shkencore per te cilat do te ndermeret nje faze studimesh (assessment study). Kjo faze qe do te kryhet ne bashkepunim me agjensite hapesinore dhe kompanite industriale do te zgjase rreth 1 vit, dhe do te perzgjedhe dy misionet kryesore te Cosmic Vision 2015-2025.
Nder 50 misionet e propozuara nga komuniteti shkencor, veren e kaluar, ja cilat prej tyre kane arritur te kalojne fazen e pare te seleksionimit:

- ne kuadrin e studimeve te Sistemit Diellor: Laplace (Jupiter), Tandem (Saturn, Titan, Encelade), (hapesira e afert me Token), Cross-scaleMarco-Polo (Asteroidet);

-ne kuadrin e studimeve astronomike: Plato (ekzoplanetet), Spica (observator hapesinor me drite infratekuqe), XEUS (observator hapesinor me rreze X)


Laplace: studimi i sistemit te Jupiterit





Sistemi i Jupiterit dhe i henave te tij eshte nje sistem planetar ne vetvete. Unike mes henave te tij Europa supozohet te mbaje ne vetvete nje oqean te tere midis shtreses se saj te siperme prej akulli, dhe nerthames se saj prej silikati. Misioni i propozuar synon tu pergjigjet disa pyetjeve rreth mundesise se Europes per te qene e banuar, dhe mbi funksionimin e sistemit planetar ne vetvete. Misioni ka si qellim te leshoje tre baza orbitale per te kryer observime te koordinuara te Europes, te sateliteve te tjere, te magnetosferes se Jupiterit, te atmosferes se tij dhe te struktures se tij te brendshme.

Ne qofte se do te pranohet misioni do te zhvillohet ne bashkepunim me NASA-n


Tandem: misioni i ri drejt Saturnit, Titanit dhe Encelade







Tandem eshte nje mision i propozuar per te zhbiruar dy satelitet e Saturnit (Titanin dhe Enceladen), ne siperfaqe dhe nga orbita e tyre. Duke u bazuar ne pyetjet e ngritura nga sonda Cassini, misioni do te analizoje ne detaj sistemet e Encelades dhe te Titanit, origjinen e tyre, strukturen e tyre te brendshme, evolucionin dhe potencialin e tyre astrobiologjik (mundesine e ekzistences se jetes). Misioni do te perbehet nga dy anije hapesinore, nje satelit orbitues, dhe nje anije mbajtese e afte te mbarte brenda saj dhe t’i depozitoje ne siperfaqen e Titanit nje balone dhe tre sonda. Ne qofte se perzgjidhet edhe ky mision do te zhvillohet ne bashkepunim me NASA – n.
Parashikohet qe nje perzgjedhje e pare do te kryhet midis Laplasit dhe Tandemit, pra midis zhbirimit te Jupiterit ose Saturnit, pasi te konsultohen partneret e huaj.


Cross-scale: studim i thelluar i hapesires perreth Tokes



Cross-scale ka si qellim perdorimin e 12 anijeve hapesinore per te analizuar plazmen (therrmijat e jonizuara) qe rrethojne Token. Matja do te kryhet ne shkalle te ndryshme ne disa pika kyce te hapesires perreth Tokes. ESA do te bashkepunoje me JAXA-n, Agjensia Hapesinore Japoneze ne qofte se vendos te zhvilloje kete projekt.

Marco Polo: Marrje e nje guri prove nga nje asteroid



Ky mision do te kete si qellim karakterizimin ne nivele te ndryshme te nje asteroidi te afert, dhe marrjen e kthimin ne Toke te nje guri provez nga siperfaqja e tij. Misioni do te lejonte studimin e origjines dhe te evolucionit te Sistemit Diellor, te rolit qe kane mundur te luajne dhe qe luajne trupat e vegjel, te origjines se vete Tokes dhe te jetes ne hapesire. Nje satelit qe do te transportoje nje anije ulese dhe pajisje te marrjes se provezes, si dhe nje kapsule rikthimi ne Toke do te jene pajisjet kryesore te ketij misioni, i cili do te mund te zhvillohet ne bashkepunim me JAXA-n ne rast perzgjedhjeje.

Dune dhe Space: lenda e zeze dhe energjia e erret.



Dy propozime jane bere (Dune, dark universe investigator et SPACE, new near-infrared all-sky cosmic explorer) ne lidhje me studimin e lendes se zeze dhe te energjise se erret ne univers. Edhe pse bazohen ne teknika te ndryshme, ato kane te njejtin objektiv shkencor thelbesor. Nje faze studimesh paraprakesh do te kryhet ne pranveren e vitit te ardhshem me qellim perpunimin dhe perzgjedhjen e nje projekti europian per studimin e energjise se zeze.

Plato: Ne kerkim te ekzoplaneteve



Ky zbulues teper i avancuar i ekzoplaneteve do te jete nje mision fotometrie i afte te zbuloje dhe te karakterizoje ekzoplanetet nepermjet metodes se tranzitivitetit, ose nepermjet asaj te matjes se oshilimeve “milimetrike” te yjeve ne qender te ketyre sistemeve ekzoplanetesh. Ai do te jete ne gjendje te observoje planete te gurte rreth yjeve me te shndritshem dhe do te jete me specifik se paraardhesit e tij. Observimet e realizuara nga misioni do te kompletohen nga observime te tjera te bera ne toke dhe ne hapesire, me qellim qe te saktesohet masa e planeteve te zbuluar dhe te mund te studiohet atmosfera e tyre.

Spica, observator hapesinor me rreze infra te kuqe



Spica do te jete nje observator i afte te punoje ne infrakuqin e mesem dhe te larget, fale nje teleskopi te posacem. Misioni do te studioje formimin planetar, funksionimin e Sistemit Diellor, dhe origjinen e universit. Pajisjet e tij, do ti mundesojne ndertimin e kartografie (sistem i gjere hartash) fotometrike te qiellit me precizion te larte, nje analize spektrale dhe koronografine e planeteve dhe te disqeve planetare. Ne rast perzgjedhjeje ky mision do te zhvillohet ne bashkepunim me JAXA-n japoneze.

XEUS: spektroskopi me rreze X e evolucionit te universit



XEUS (X-ray Evolving Universe Spectroscopy), do te jete nje observator hapesinor me rreze X i nje brezi te ri, qe do te kete si synim studimin e ligjeve thelbesore dhe te origjines se universit. XEUS do te mund te eksploroje fushat thelbesore te astrofizikes bashkekohore: rritjen e vrimave te zeza super masive, evolucionin hapesinor te galaktikave, evolucionin e strukturave ne shkalle te gjere, gravitetin ekstrem te materies ne kushte ekstreme, evolucionin dinamik te plazmave kozmike dhe kimine kozmike. XEUS do te vendoset ne nje orbite rreth L2, pikes se dyte te Lagranzhit (per ata qe studiojne matematike), nen shoqerine e dy sateliteve te tjere, nje satelit pasqyre dhe nje satelit zbulimi, qe do qendrojne pezull ne orbite si nje sistem prej tre trupash.

Partneret e ndryshem nderkombetare kane treguar nje interes te madh per XEUS-in dhe diskutimet do te fillojne rreth fundit te vitit me agjensite e interesuara per te siguruar sa me pare pjesemarrjen e tyre ne ndertimin e studimeve.


Gara filloi…

Te gjitha misionet kandidate hyjne tani ne nje cikel vlerresimi qe do te mbaroje ne 2011. Para fundit te kesaj faze, nje zgjedhje e rendesishme do te kryhet me 2009. Dy misione do te perzgjidhen nga SPC (Science Programme Committee) i ESA-s, dhe leshimet e tyre jane parashikuar respektivisht me 2017 dhe 2018.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:16 pm

Djepi i një Toke të re!



Ylli i ndodhur ne qender te sistemit diellor HD 112766, 424 vjet drite larg nesh, ka pothuajse te njejten madhesi me Diellin dhe ka nje moshe prej 10 milion vitesh, nje moshe me se e pershtatshme per formimin e planeteve te ngurte ne gji te diskut prej pluhuri te nxehte qe e rrethon. Astronomet amerikane te universitetit Xhon Hopkins qe kane vezhguar kete disk nepermjet teleskopit hapesinor Spitzer, jane te bindur qe ai mund te kthehet ne djepin ideal te nje planeti te ngjashem me tonin. Per te “fituar” kete titull, ky sistem permbush disa kritere te rendesishme.

Kriteri i pare: Distanca qe e ndan nga ylli i vet. Disku i pluhurit, pra zona ku mund te formohen planetoidet dhe me pas planetet, ndodhet ne te ashtuquajturen “zone te banueshme”, as shume prane as shume larg nxehtesise se leshuar nga ylli i vet.

Kriteri i dyte: mosha e sistemit HD113766. Sipas Carey Lisse dhe kolegeve te tij sistemi eshte tamam ne fazen e prodhimit Duke analizuar materialet qe e perbejne kete sisteme nepermjet nje spectrometri infratekuq, studiuesit kane arritur ne perfundimin se materialet qe e perbejne kete disk nuk jane materiale te lehta te leshuara ne hapesire nga ylli i tij, dhe as materiale te renda te ngjashme me ato te planeteve, ku shkembinjte dhe metalet jane te ndara.

Materialet e ndodhura ne disk jane ne nje faze te ndermjetme, gje qe do te thote se nje planet i ngjashem me marsin ose me i madh mund te jete duke u forcuar.

Sipas: Nouvel Observateur

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:17 pm

Nje nga celesat e jetes ne Toke “i fshehur” ne 250 km thellesi.



Disa shkencetare te Universitetit te Bonit ne Gjermani, kane treguar se pa majoritin, nje mineral i afte te magazinoje oksigjenin ne thellesi te Tokes, planeti yne do te kthehej ne nje shkretetire te paane.

Ne nje thellesi prej rreth 250 km nga siperfaqje e tokes, trysnite dhe temperaturat jane teper te larta dhe materialet qe perbejne mantelin tokesor shkrijne. Oksidi i hekurit (FeO) qe ndodhet ne mantel, peson atehere nje transformim kimik, gjate te cilit oksigjeni qe ai permban ne nje fare menyre behet me aktiv, clirohet dhe fiksohet ne majoriti, mineral i ndodhur vetem ne keto thellesi.

“Sa me e larte te jete trysnia, aq me teper oksigjen majoriti eshte ne gjendje te “magazinoje”, shpjegon profesori Kristian Balhaus (Christian Ballhaus) i institutit te mineralogjise te Universitetit te Bonit. Duke u bashkuar me majoritin, oksigjeni e gjen veten ne nje fare “ashensori” qe i drejtohet shtresave te siperme te mantelit. Duke iu afruar siperfaqes, trysnia (presioni) ne brendesi te mantelit zvogelohet: majoriti shperbehet dhe clirohet oksigjeni. “Ai ndodhet ne afersi te siperfaqes se Tokes, gati per te hyre ne reaksione oksidimi qe jane ne te rendesishme per jeten” shton profesori Balhaus.

Ne Toke duke u cliruar ne menyre te vazhdueshme oksigjen, ky i fundit bashkohet me hidrogjenin dhe formon ujin, pa te cilin Toka do te qe nje planet i papershtatshem per jeten.

“Planetet qe nuk arrijne nje fare madhesie nuk kane, sipas rezultateve te studimit tone, asnje mundesi per te formuar nje atmosfere te qendrueshme dhe te pasur me uje”, shpjegon Arno Rohrbak (Arno Rohrbach) student ne teze ne Institutin e mineralogjise. “Ne keto planete, trysnia ne brendesi te mantelit eshte e pamjaftueshme per te magazinuar oksigjene ne shkembinj, nga ku me pas te lirohet ne siperfaqe”. Per me teper, sa me i madh te jete nje planet, aq me shume aftesia e tij per te magazinuar nxehtesi rritet; proceset qe ndodhin atehere ne mantel kane nje kohezgjatje me te madhe dhe jane me te dendur.

Per shembull, Marsi me rreth 7000 kilometer diameter (diametri i Tokes eshte rreth 12700 km) eshte ftohur shume me shpejt se Toka. I ftohur qysh prej kohesh ne mantelin e tij nuk ka me levizje. “Manteli i tij ka humbur gjithe aftesite per te transportuar oksigjenin dhe per krijuar nje atmosfere te pasur me uje”, perfundon profesori Balhaus.

Zbulimi eshte mjaft i rendesishem qofte per te analizuar proceset e ndryshme qe cuan ne shfaqjen e jetes ne Toke, qofte per te studiuar dhe klasifikuar ekzoplanetet qe mund te kene karakteristika te pershtatshme per formimin e nje atmosfere dhe per mundesine e ekzistences se jetes.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:19 pm

Jeten ne Mars mund ta kemi shpene Ne!



Pas sukseseve te korrura ne fillim te misionit sonda Feniks qe ka si qellim te studioje mundesine e shfaqjes se jetes ne Mars, eshte duke hasur veshtiresite e para me dheun e planetit te kuq. Megjithate pervec problemeve teknike te Feniksit, studiuesit e Nasas jane duke u shqetesuar per nje problem edhe me kompleks.

Si pasoje e kerkimit te vazhdueshem te jetes ne Mars sondat hapesinore, mundet te kene transportuar forma jete nga toka, te cilat mund te jene perhapur ne Mars. Ne nje shkrim te disa muajve me pare raportohej se Nasa i kishte shpallur “lufte” baktereve te ndodhura ne laboratoret e saj dhe ishte duke bere perpjekje te medha per te sterilizuar mjetet e sondave hapesinore.

Megjithate sic e kane treguar edhe testet e fundit e kryera ne laboratoret e Agjensise Hapesinore Amerikane, sterilizimi i perkryer eshte i pamundur. Pas nje operacioni te zhvilluar ne disa faza NASA arriti te ulte dendesine e faunes bakteriale nga 100 000 baktere per meter katror (po flasim per laboratore shkencore, mendoni pak sa mund te ndodhen ne pllakat e shtepise!), ne 26 000 baktere per meter katror. Dhe ky eshte nje limit pertej te cilit nuk mund te shtyhemi pasi demtohen pjeset mjaft delikate te sondave.

Problemi komplikohet akoma me shume nese mendohet se ne kontrollin e kryer midis 193 specieve te baktereve te gjetura, 13 ishin te panjohura per shkencen deri me sot.

Normalisht, probabiliteti qe keto baktere te kene mbijetuar udhetimit ne hapesire, temperaturave ekstreme, dhe mbi te gjitha rrezatimit ultravjollce te rrezeve djellore, eshte mjaft i vogel. Speciet qe arrijne te mbijetojne ne keto kushte jane te rralla. Megjithate aftesite e mbijetuese te baktereve jane me se te njohura dhe keto specie edhe pse te rralla ekzistojne. Behet fjale per shembull per Bacillus pumilus nje specie mjaft e perhapur dhe qe eshte ne gjendje te mbijetoje edhe nen kushtet atmosferike te planetit te kuq.

Kontrolli qe i behet sondave te sotme eshte mjaft i rrepte, megjithate sondat si sovjetiket Mars 2, Mars 3 amerikanet Viking 1, Viking 2 dhe shume misione te tjera te derguara per eksplorimin e Marsit, nuk ju ishin nenshtruar te njejtave kontrolle.

Per ti u pergjigjur perfundimisht pyetjes se si do te dallojme jeten (eventuale) marsiane nga ajo tokesore, studiuesit jane akoma duke punuar. Pista me e mundshme eshte fakti se neqofte se gjendet jete ne planetin e kuq, kjo e fundit duhet tu jete pershtatur kushteve atmosferike te ketij planeti dhe si rrjedhoje duhet te shfaqe ndryshime nga format e jetes ne Toke. Megjithate, problemi mbetet ende i hapur, dhe ajo cka vetem disa dhjetevjecare me pare mund te dukej si i fundit i problemeve, sot eshte nje nga shqetesimet kryesore.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:20 pm

Zbulohet uje ne Mars!



Zbulimi mund te cilesohet si nje prej me te rendesishmeve te dekades se fundit. Feniksi, sonda qe po analizon trulllin e polit verior te Marsit, ka gjetur prova te drejtperdrejta qe vertetojne prezencen e ujit ne kete planet. Prova te terthorta (pamje krateresh etj.) per ekzistencen e ujit ne Mars ishin sjelle dhe nga sondat e tjera qe kane vizituar planetin e kuq, por kesaj rradhe eshte arritur te fotografohet vete akulli i siperfaqes marsiane.

Nen shtresen e germuar nga sonda eshte zbuluar nje material i bardhe ne gjendje te reflektoje driten. Ne fotot e mara ne nje distance prej 4 ditesh, nga 15 qershori ne 19 qershor, nje pjese e ketij materiali eshte zhdukur, fenomen i pershtatshem vetem me akullin e ujit. Ne fillim mendohej se lenda qe reflektonte driten te ishte e perbere nga kripera minerale te ndodhura ne planet, megjithate asnje kripe nuk shfaq nje sjellje te tille.

"Eshte me nje krenari dhe kenaqesi te madhe qe sot u deklaroj se kemi gjetur prova qe materiali i ngurte me ngjyre te bardhe eshte me te vertete akull uji dhe jo ndonje substance tjeter", deklaroi drejturesi kryesor i Feniksit Peter Smith i Universitetit te Arizones.

Misioni ka instrumentet e duhura per te vazhduar me tej kerkimet e tij dhe per te percaktuar nese nen siperfaqen e polit marsian mund te jete krijuar ndonjehere jeta. Misioni vazhdon …


Burimi dhe Foto: NASA

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:21 pm

Si krijohen planetet?



Zbulimi i ekzoplaneteve ka pasuruar me tej, pa e vene ne dyshim, modelin standart te krijimit te planeteve. Sipas ketij modeli planetet krijohen nga re te dendura pluhuri dhe gazi. Ky proces kalon ne 4 etapa kryesore.

1- Ngjeshja e pluhurit

Ne efektin e force qendersynuese (centrifugale) reja e pluhurit qe rrotullohet rreth nje ylli fillon te ngjishet ne qender, duke u ralluar gjithnje e me shume ne periferi te saj. Edhe pse forca e gravitetit midis ketyre kokrizave eshte shume e vogel pas disa mijera vitesh ato arrijne te bashkohen me njera tjetren duke formuar gure te vegjel ne madhesine e nje topi golfi.


2- Shfaqja e protoplaneteve

Me shfaqjen dhe rritjen e gureve te vegjel, forca e gravitetit fillon te hyje ne loje. Guret ose blloqet e gureve me te medhenj fillojne te terheqin drejt vetes ata me te vegjel, duke krijuar keshtu te ashtuquajturit protoplanete. Keta te fundit do te terheqin rreth vetes te gjitha thermijat qe do te gjejne ne orbiten e tyre rreth yllit qendror. Krijohen keshtu hapesira boshe ne rene e madhe te pluhurit. Keto hapesira do te percaktojne orbitat e planeteve te ardhshem.

3- Formimi i planeteve

Blloqet e paqendrueshme fillojne te perplasen midis tyre duke u shkrire keshtu ne nje planet te vetem. Masa e madhe qe kane fituar planetet i ben ata te terheqin edhe gazin qe ndodhet perreth duke krijuar keshtu atmosferen e tyre.


4- Krijimi i sistemit

Per shkak te mungeses se materies, pas disa dhjetra miliona vitesh planetet ndalojne se evoluari, orbitat e tyre stabilizohen dhe sistemi merr formen e tij perfundimtare. Nje sistem i ri u krijua.

Edhe pse idete e krijimit te planeteve nga nje re gazi dhe pluhuri jane hedhur qe ne shekullin e 18 nga Laplas, zbulimet e reja vazhdojne te plotesojne modelin baze, i cili behet gjithnje e me shume bindes dhe i sakte.


Sipas: Science&Vie

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:22 pm

Zbulimi i planetit më të vjetër mahnit shkencëtarët!



Astronomë amerikanë dhe kanadezë kanë zbuluar planetin më të vjetër i cili rrotullohet rreth dy yjeve në konstelacionin e Akrepit. Ai është tepër i ndryshëm nga Toka dhe planetët e tjerë që sillen rreth Diellit dhe kjo mund të jetë shenjë se kemi të bëjmë me një kategori të panjohur më parë planetesh në atë rajon të kozmosit. Toka dhe Sistemi Diellor janë relativisht të rinj, vetëm 4 miliard e gjysëm vjet, krahasuar me rreth 14 miliardë vjet të moshës së universit. Mirëpo astronomët kanë zbuluar një planet gati po aq të vjetër sa kozmosi. Studiuesi nga Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë, Steinn Sigurdsson, thotë se planeti është 13 miliard vjeç dhe është formuar kur universi ndodhej ende në fazat e hershme.

"Mendoj se planeti që kemi zbuluar, është mostër e brezit të parë të planeteve të universit, të krijuara në galaksinë tonë shumë, shumë më herët se të krijohej Dielli", thotë astronomi.

Planeti është gjigand si Jupiteri, megjithatë 2 herë e gjysëm më i madh dhe ndodhet 5 mijë e 600 vjet-dritë larg, si dhe në një distancë të madhe nga yjet rreth të cilëve rrotullohet: për një rrotullim atij i duhen rreth 100 vjet tokësorë.Planeti nuk duket nga Toka, por shkencëtarët e zbuluan jo drejtpërdrejtë, por duke vëzhguar njërin prej yjeve, rreth të cilëve rrotullohet, përmes një radio-teleskopi në Tokë dhe teleskopit orbital Hubble.

"Ky është një zbulim mahnitës", thotë Alan Boss, ekspert në studimet mbi krijimin e planetëve.

Ai shton se mosha e 13 miliardë-vjeçare e planetit bën që ai të jetë unik ndërmjet rreth 100 të tillëve që janë zbuluar shumë më afër sistemit tonë djellor viteve të fundit.

"Është fjala me sa duket për yje jo më të vjetër se Dielli ynë, por në këtë rast, planeti mund të jetë krijuar, jo vetëm si një planet gjigand prej gazi, por edhe si i banueshëm, ku jeta mund të jetë zhvilluar e zhdukur para miliarda vjetësh, shumë kohë para se ne të bëheshim pjesë e kësaj galaksie", thotë zoti Boss.

Grumbulli i trupave qiellorë ku bën pjesë planeti, është aq i vjetër sa në të nuk gjenden elemente të rënda, të tilla si hekuri, që është krijuar me shumicë më vonë në përbërje të yjeve. Elemente të tilla ndodhen në përbërje të Tokës dhe planeteve të tjera të Sistemit Diellor.Disa astronomë e kanë mbështetur tezën se në gjirin e të ashtuquajturve ”grumbuj yjesh sferikë” nuk mund të bëjnë pjesë planete, tezë e cila ishte mbështetur edhe nga të dhënat e grumbulluara nga teleskopi Hubble në vitin 1999. Ky i fundit nuk arriti të zbulonte asnjë planet të tillë në grumbujt e largët të yjeve, por me sa duket kishte kërkuar në drejtim të gabuar.Zbulimi i fundit mbështet teorinë e një makanizmi alternativ të krijimit të planeteve. Trupat e Sistemit Diellor e me sa duket, shumë planetë të tjerë, mendohet se janë krijuar gjatë miliona vjetëve nga grumbullimi i materies si rezultat i tërheqjes gravitacionale të thërmijave të pluhurit kozmik dhe shkrirjes me grumbuj të tjerë. Por eksperti i astronomisë Alan Boss, thotë se me sa duket planetet mund të krijohen jo vetëm nga elementë shkëmborë, por edhe nga gazrat.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:24 pm

''Fotografohet'' materia e erret



Fotografim eshte nje fjale ndoshta e papershtatshme per nje lende hipotizimi i te ciles vetem para pak vitesh bente pjese ne ate vijen e holle qe ndante shkencen me fantashkencen. Tanime kemi provat qe ajo cka pak vite me pare ishte dicka e pa perkufizuar mire, ekziston dhe per me teper efektet e saj jane te dukshme, dhe me ndihmen e kompiuterave edhe te "fotografueshme".



Konceptit te lendes se erret iu kushtua rendesi rreth viteve 60 (edhe pse hamendje ishin hedhur qysh me 1930) pasi u verejt se masa e universit te dukshem nuk ishte ne gjendje te shpjegonte faktin e nje universi te qendrueshem. Faktikisht masa e yjeve dhe galaksive qe ne shohim nuk permban nje force gravitacionale aq te madhe sa te beje te mundur mosshkaterrimin e universit, neqofte se do te ekzistonte vetem kjo lende galaksite do te shperndaheshin ne drejtime te ndryshme njera nga tjetra. Megjithate kjo nuk ndodh dhe per kete arsye u hodh koncepti i lendes se erret, masa e te ciles do te formonte sipas teorive rreth 80% te mases se universit, ndoshta dhe me shume. Megjithate nje nga karakteristikat e kesaj lende ishte fakti se ishte e pamundur te shihej.

Tani fale teknikave te terthorta eshte arritur te fotografohen efektet e kesaj materie duke krahasuar fotot e nje perplasjeje midis dy grumbuj galaksish te marra nga teleskopet Hubble dhe Chandra.

Per te arritur ne kete rezultat kerkuesit kane shfrytezuar tekniken e lentes gravitacionale. Kjo teknike konsiston ne faktin se nje objekt me mase te madhe (psh. nje vrime e zeze) deformon rrezet e drites tamam si nje lente, pikerisht sic tregohet ne figure. Duke verejtur fotot e marra nga teleskopet eshte arritur te verehet se ka nje ndryshim te lehte por te dukshem ne keto foto qe shpjegohet ne baze te principit te lentes gravitacionale. Duke qene se ne grumbujt e galaksive nuk ndodhen vrima te zeza te nje madhesie te tille sa per te shpjeguar devijimin e madh te drites (ekzistenca e nje vrime te zeze te tille do te sillte orbitimin rreth saj te galaksive), eshte materia e erret ajo qe eshte shkaketare per kete proces. Keshtu duke llogaritur forcen gravitacionale te nevojshme per efektin e madh te lentes u zbulua se masa e dobet yjeve nuk eshte ne gjendje ta beje kete gje. Eshte vetem terheqja gravitacionale e lendes se erret qe shpjegon perthyerjen e madhe te rrezeve te drites.

Lenda e erret ne figure eshte e shenuar me blu, ndersa me te kuqe jane shenuar gazrat e ngjeshur dhe te nxehte qe shfaqjen gjate perplasjes.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:26 pm

Zona banueshme e nje planeti eshte dramatikisht me e madhe rreth nje ylli Xhuxh te Kuq



Zona qe mbeshtet ujin e lengshem mund te jete 30 per qind me e madhe se sa mendohej me pare, shprehen astrobiologjistet.

Duke kerkuar per planete te ngjashem me Token, astrobiologjistet shprehen se nje planet duhet te mbeshtesi ujin e lengshem ne menyre qe te evuloi jeta. Pra, keto planete duhet te kene nje temperature ne varg relativisht te ngjashem me ate qe ekziston ne Toke. Mendimi i pergjithshem eshte se keto kushte mund te ekzistojne vetem ne nje distance te caktuar nga ylli, e ashtuquajtur zona e banueshme.

Ne sistemin tone diellor, zona banueshme shtrihet nga rreth 0,7 ne 3 AU, afersisht nga orbita e Venusit ne rreth dy here ne ate te Marsit.

Gjithesesi percaktimi i madhesise se zones se banueshme rreth nje ylli nuk eshte i drejtperdrejte. Natyrisht, madhesia dhe temperatura e yllit jane vendimtare, por me shume varet nga kushtet e vete eksoplanetit, duke pasur parasysh se sa drite reflektohet ne hapesire dhe sa ne terrenin e exoplanetit.

Manoj Joshi ne Qendren Kombetare per Shkencen Atmosferike, ne Mbreterine e Bashkuar, dhe Robert Haberle ne Qendren Kerkimore Ames te NASA prane San Francisco nxorren nje faktor te ri te rendesishem, qe tregon se zona e banueshme mund te jete me e madhe se cmendonim deri me ditet e sotme. Kjo zone e zgjeruar vjen si rrjedhoje e studimeve dhe klasifikimeve te nje klase te rendesishme yjore sic jane xhuxhat e kuq.

Astrobiologet thane se sasia e drites se debores dhe akullit qe reflekton, varet nga pjesa e emetuar e gjatesise se ndryshme te valeve. Dielli yne prodhon shume drite ne gjatesine e tij valore te dukshme. Terreni ne gjatesite e valeve te debores dhe akullit eshte respektivisht 0,8 dhe 05.

Shkenctaret llogariten terrenin e bores dhe akullit ne planetet qe rrotullohen rreth dy yjeve xhuxha te kuq - Gliese 436, vetem 33 vite drite nga ne, dhe GJ ​​1214 rreth 40 vite drite larg. Te dyja keto yje kane eksoplanete, edhe pse jo ne zonen e banueshme. Gjatesite e valeve qe leshojne keto yje tregojne se bora dhe akulli kane nje terren respektivisht prej rreth 0.4 dhe 0.1.

Ne gjuhe tjeter, Planetet me uje te lengshem qe rrotullohen rreth yjeve xhuxh te kuq, duhet te thithin me shume energji se sa Toka. Per kete arsye vlersimi nxjerr se rrezja e zones se banueshme eshte me shume qe 30 per qind. Pjesa e jashtme e zones se banueshme rreth Yjeve te klases M (xhuxha te kuq) mund te jete 10 deri ne 30% me larg nga ylli se sa mendohej me pare, thane ata.


Universalb 2011

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:28 pm

NASA projekton vjeljen ndryshe te materialit hapesinor



Nga kompania hapësinore amerikane është vendosur të investohen 100 mijë dollarë

NASA po mendon të lehtësojë mbledhjen e materialit nga hapësira. Zyra e Drejtorit të teknologjisë në kompaninë hapësinore amerikane ka vendosur të investojë 100mijë dollarë si donacion për njerëzit që do të arrijnë të gjejnë metoda më të mira se ato aktuale. Dhe idetë nuk kanë vonuar. Kështu në të ardhmen, në vend të zbarkimit të robotëve, apo të hyrjes direkt në kontakt me trupin qiellor të vëzhguar, mund të mblidhet material falë një drite, që është mbiquajtur “trau traktor”.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:33 pm

Rusia “zbarkon” në Mars



Shtetet e Bashkuara të Amerikës fituan garën hapësinore ndaj Bashkimit Sovjetik kur Neil Armstrong eci i pari në sipërfaqen e Hënës në vitin 1969, por tani Rusia mund të hakmerret duke dërguar njerëzit më larg se kurrë, në Mars.

Në fakt, gjashtë burra të mbyllur për një vit e gjysmë në një tub çeliku, i cili simulonte të gjitha kushtet e udhëtimit dhe zbarkimit në planetin e Kuq, “mbërritën” me sukses në planet dhe u kthyen në Tokë, ndërsa kapsula e tyre e izoluar u hap në qendrën hapësinore të ndodhur në afërsi të Moskës.

Misioni synonte të zbulonte mënyrën se si do të reagonte trupi dhe mendja njerëzore ndaj misionit të vështirë dhe rrugës së gjatë deri në mbërritjen ne Mars. Besohet se brenda pak kohësh, Rusia mund të jetë në gjendje të dërgojë njeriun e parë në të parin planet ndonjëherë në historinë e njerëzimit.

Përveç kushteve të udhëtimit, që do të kërkojë gjashtë muaj kohë për të shkuar dhe po aq për t’u kthyer në Tokë, tre prej astronautëve simuluan edhe kushtet e zbarkimit në sipërfaqen e Marsit.

Gjashtë astronautët, midis të cilëve mund të përzgjidhen dhe të parët që do të shkelin në sipërfaqen e Planetit të Kuq janë tre rusë, Alexey Sitev, Alexandr Smoleevskiy, Sukhrob Kamelov, një francez, Romain Charles, një italian, Diego Urbina dhe një kinez, Wang Yue.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:35 pm

Zbulohet një yll i ri misterioz



Astronomët kanë zbuluar një yll të ngjashëm me Diellin, plot 456 vite dritë larg Tokës. Ndryshimi kryesor i këtij trupi qiellor të quajtur “SAO 206462” nga mijëra yje tjerë të zbuluar më parë qëndron në disqet e gazit dhe pluhurit rreth tij.

Duke pohuar se është hera e parë që përballen me një yll të tillë, shkencëtarët theksojnë se brenda disqeve misterioze mund të gjenden planetë të tjerë.

Pjesë e grupit të yjeve Ujk “SAO 206462” është parë muajin e kaluar nga teleskopi “Subaru” në Havai. Disqet në trajtë spiraleje të yllit. mosha e të cilit mendohet të jetë 9 milionë vjeçare, përhapen në një hapësirë 23 miliardë kilometra. Kjo largësi është e barabartë me dyfishin e orbitës së Plutonit të gjendur në sistemin tonë diellor.

Bazuar në të dhënat e përftuara nga teleskopi “Subaru”, në dy zgjatjet spirale të yllit mendohet të jenë të paktën 3 planetë si dhe të tjerë në krijim. “Simulimet e detajuara të kompjuterit tregojnë se forca tërheqëse e një planeti mund të ndryshojë të gjithë gazrat dhe pluhurat rreth yllit, për këtë arsye janë krijuar krahët spiralë. Është hera e parë që shohim veçori të tilla dinamike”, u shpreh Carol Grady nga Qendra Hapësinore Goddard e NASA-s. Grady ka pesë vjet që bën pjesë në ekipet e studimeve shkencore të teleskopit “Subaru”.

Teleskopi i vendosur në një lartësi 4,2 km mbi nivelin e detit në vullkanin Mauna Kea në Havai, drejtohet nga qendra vëzhguese astronomike japoneze.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:37 pm

Kështu ndriçon Dielli



Javën e kaluar NASA ka xhiruar dy aktivitete të ndryshme solare – i pari hedhja e masës koronale dhe pastaj menjëherë flakën solare të kalsë X.

NASA sqaron se flaka diellore në të vërtetë është shpërthim gjigant që radhon rafal drei dhe energjie.

Flaka solare X është flaka më e fuqishme. Ajo ka shkaktuar pengesa në radio pajisjet edhe 45 minuta pas shpërthimit.



Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Gon! prej Tue Jan 31, 2012 4:39 pm

Pamje magjepsëse të Tokës nga hapësira



Astronautët e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor, i cili lëviz në orbitën 350 km larg sipërfaqes së Tokës, arritën të pasqyrojnë fotografitë më të qarta të Tokës, të bëra deri tani, transmeton “Start” njoftimet e medieve.

Fotografitë e publikuara nga Zyra Hapësinore Amerikane, NASA , janë bërë me ndihmën e kamerave të veçanta të pajisura me një teknologji të ulët drite nga ana e astronautëve gjatë udhëtimit të bërë në mes muajve gusht dhe tetor.

Fotografitë janë shndërruar në një videoklip nga ana e laboratorit të analizave dhe pamjes shkencore të NASA-s, në kuadrin e ekperimenteve vëzhguese të Tokës.

Në fotot e publikuara të magjepsin dritat shumëngjyrëshe të qyteteve, retë, shkreptimat e vetëtimave dhe aurorat mahnitëse me ngjyrë jeshile dhe bojë qielli. Po ashtu, dallohen qartë sipërfaqet e pamatura të oqeaneve dhe shkretëtirave.

Gon!

Numri i postimeve : 59
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : kamenicë

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Univers No Limit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi