Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Kuriozitete

Shko poshtë

Kuriozitete

Mesazh  DreniCaku prej Sun Nov 14, 2010 12:13 pm

Dëshironi që kuriozitetet që njihni ti bëni të njohura nga çdo kush.Postojini këtu,në këtë mënyrë zgjerojmë më shumë horizontin.
avatar
DreniCaku
Admin

Numri i postimeve : 20
Join date : 13/11/2010

Shiko profilin e anëtarit http://www.KosovaPc.Tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete

Mesazh  Edi prej Sun Nov 14, 2010 4:29 pm

Admin shkruajti:Dëshironi që kuriozitetet që njihni ti bëni të njohura nga çdo kush.Postojini këtu,në këtë mënyrë zgjerojmë më shumë horizontin.

• Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
• Libri I parë I shkruar shqip është "Meshari” I Gjon Buzukut. Në parathënje të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555. Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.
• Ujëdhesa më e madhë është në Atlantikun Verior me 2.6 milion km².
• Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejte: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8s, deri në mushkëri vetëm për 6 s.
• M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me I përshtatshëm u punua në Itali më 1654.
• Më 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.
• Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.
• Ujëvara më e madhe në Botë është "Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.
Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.
Ujëvara e tretë është "Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.
• Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.
• Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.
• Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.
• Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.
• Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.
• Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.
• Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut.
• Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
• Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
• Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
• Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
• Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
• Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
• Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
• Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
• Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
• Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
• Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
• Vetem mushkonjat femra piskojne.
• Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
• 96% e sallatorit, eshte uje.
• Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
• Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
• Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
• Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
• Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
• Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
• Fluturat shijojne me ane te kembeve.
• Delfinet flene me nje sy hapur.
• Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
• Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
• Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
• Pavaresisht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
• Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
• Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
• Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
• Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
• Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.
• Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
• DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
• Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
• Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
• Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.
• Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
• 1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
• Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël. • • Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.
• Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.
• Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.
• Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.
• Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.
• Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
• Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.
• Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
• Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.
• Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.
• Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë. zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.
• Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte.
• Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.
• Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
• Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë.
• Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
• Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000.
• Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin.
• Çdo 1 person nga10 persona në botë jetojnë në ishull.
• Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.
• Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionëtelefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.
• Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.
• Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.
• Në Romën Antike veza gjendej vetëm në tavolinat më të rëndësishme dhe ruhej vetëm për miqtë më të rëndësishëm.
• Në Egjypt veza konsiderohej një privilegj dhe monopol i faraonëve, sacërdotëve dhe shtresave të larta të shoqërisë.
• Qytetërimet antike, egjiptianët, persianët, grekët e romakët, e kanë kuptuar mjaft mirë se veza e pulës është burim energjie dhe vlerash të papërsëritshme ushqimore.
• Në botë veza konsiderohet si ushqimi që ka furnizuar për shekuj me radhë proteinën më të mirë me origjinë shtazore dhe si ushqimin që ka shpëtuar popuj të tërë nga rreziku i të mosushqyerit ose të ushqyerit të keq.
• Persianët kishin një ritual të përhershëm që konsiston në këmbimin e vezëve si shenjë e fillimit të pranverës. Arsyeja e këtij rituali qëndron në besimin se veza është embrioni i jetës. (rikthimi i botës në jetë pas ndërprerjes letargjike gjatë dimrit)
E njëjta gjë sot përdoret gjatë pashkëve kristiane të cilat jo rastësisht janë në pranverë pasi japin kuptimin thellë të rikthimit në jetë. (përplasja e vezëve të lyera)
• Eskymo, një komb që jeton në veri të Europës në mes të borës e të akullit, përvec peshkut ushqehen dhe me mjaft vezë me të cilat plotësojnë shumë mirë nevojat ushqimore të trupit.
• Clemenceau, burri më i fortë i Francës dhe Tigri i luftës së Përgjithshme, hante 8 vezë në mëngjes dhe 5 vezë në mbrëmje.
• Në vendet e zhvilluara përqindja e të rritureve qe martohen ka rënë nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
• Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonia me 6 %.
• Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
• Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.
• Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin.
• Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
• Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
• Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.
• Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.
• Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.
• Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër. Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
• Peshkaqenët nuk sëmuren.
• Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
• Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
• Njeriu më i gjatë është 2.75 cm.
avatar
Edi

Numri i postimeve : 7
Join date : 14/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi