Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Gjeometria projektive

Shko poshtë

Gjeometria projektive

Mesazh  kujti1 prej Tue Nov 23, 2010 11:23 pm

Oswald Veblen 's prindërit ishin Andrew Anderson Veblen dhe Kirsti Hougen. Ati Andrew Veblen ishte një krijues norvegjez kabinet por u bë një fermer pas emigruar nga Norvegjia në Shtetet e Bashkuara në 1847. Një nga vëllezërit e Andrew Veblen së, Thorstein Bunde Veblen, ishte një ekonomist i mirënjohur dhe kritik social. Andrew Veblen, ishte më i madh i prindërve të tij dymbëdhjetë fëmijë dhe ai ishte një mësues në Kolegjin Luteri në Decorah, Iowa, në kohën Osvald u lind. Ai u largua Luteri Kolegji kur djali i tij Osvald ishte një vit i vjetër dhe ai u bë profesor i matematikës dhe fizikës në Universitetin e Iowa.

Veblen frekuentuar shkollën në Iowa City para se të hyjnë në Universitetin e Iowa në vitin 1894, duke marrë AB e tij në 1898. Pas një viti kaloi si laborator një asistent në Universitetin e Iowa, Veblen kaluar një vit në Universitetin e Harvardit, ku ai u dha një BA dytë në 1900, para se të shkojnë në Universitetin e Çikagos për të ndërmarrë kërkime. Archibald shkruan në:

Ai mori pjesë kryesore e trajnimit të tij matematikore në Universitetin e Çikagos nga kjo trio frymëzues Bolza, Maschke, dhe Eliakimi Moore. Nën drejtimin e tyre ai vendosi bazën për punën e rëndësishme se ai ishte vonë për të arritur në fushën e themelet e gjeometrisë, gjeometria projektive, topologji, invariants diferenciale dhe spinors. Disertacioni i tij citohet shpesh nën Moore, në një sistem të aksiomat e gjeometrise Euklidiane, e ndjekur trendin e zhvillimit të Pasch (1882) dhe Peano (1889, 1894) më tepër se sa ajo e Hilbert (1899) dhe Pieri (1899).

Në fakt Veblen Moore i parë i impresionuar kur ai mori pjesë në seminarin e tij në 1901. Kur Moore botuar Në aksiomat e gjeometrise projektive në vitin e ardhshëm ai pranoi kontributin Veblen e, shkrim:
avatar
kujti1
Admin

Numri i postimeve : 106
Join date : 20/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi