Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Tërësisht Shkencë e Teknologji
Tue Jan 31, 2012 5:04 pm nga Gon!

» Univers No Limit
Tue Jan 31, 2012 4:39 pm nga Gon!

» UFO - ALIEN
Tue Jan 31, 2012 4:31 pm nga Gon!

» Telefonata nga persona te vdekur
Tue Jan 31, 2012 3:20 pm nga Gon!

» Kush janë masonët? NWO?
Tue Oct 25, 2011 11:02 am nga Gon!

» Bio Shkenca
Tue Oct 25, 2011 10:13 am nga Gon!

» Tulipani numër 49 është shqiptar
Tue Oct 25, 2011 10:03 am nga Gon!

» Populli me fuqi të mbinatyrshme
Tue Oct 25, 2011 10:01 am nga Gon!

» E VËRTETA SHKENCORE MBI KOSOVËN
Mon Oct 24, 2011 10:49 am nga Gon!

identifikimi

Harrova fjalkalimin

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 15 më Mon Mar 12, 2012 10:29 pm

Hakeri kthen Microsoft Kinect në një 3D kamerë

Shko poshtë

Hakeri kthen Microsoft Kinect në një 3D kamerë

Mesazh  DreniCaku prej Tue Nov 16, 2010 12:17 pm

Pasi pajisja u hakua gati para më shumë se një jave, Oliver Kreyols gjeti një mënyrë sesi të shfrytëzojë dy kamerat e Kinect për të kapur objekte në tre dimensione, dhe më pas rikrijimin e tyre në orientimin dhe madhësinë origjinale. Kjo veçori i kërkoi atij vetëm 3 ditë mundim.

Të dhënat prej dy kamerave – një që ofron video transmetim fotografik dhe tjetra që ofron thellësinë e video transmetimit – bashkohen për të krijuar një 3D model të dhomës dhe të çdo gjë që është në të.

Kreylos thekson se ai është bazuar në punën e Hector Martin – marcan42. “Nuk kam përdorur asnjë rresht të kodit të tij, por “magjitë” që duhet të dërgohen tek Kinect vënë në funksion kamerën dhe fillojnë transmetimin” shton ai. “Këto magji janë esenciale, për shkak se unë vet nuk kam një Xbox, kështu që nuk kam arritur të nuhas USB protokollin”.

Kreylos shkroi vet kodin e rikonstruktimit 3D prej zeros në C++, duke përdorur veglat e tija Vrui VR për menaxhim 3D të përpunimit dhe ndërveprimit. Ai ishte në gjendje të mas dhe të rikonstruktojë objektet dhe të shfaq në mënyrë të saktë raportet mes dimensioneve të tyre në ambientin real.

Projekti i radhës sipas tij do të jetë bashkëveprimi i imazheve reale dhe atyre të krijuara me kompjuter në një vend të vetëm, duke krijuar në këtë mënyrë një agumentet realit. Shikoni më poshtë dy video rreth projektit, ndërsa informatat tjera do të publikohen më vonë.

avatar
DreniCaku
Admin

Numri i postimeve : 20
Join date : 13/11/2010

Shiko profilin e anëtarit http://www.KosovaPc.Tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi